Jak vyzrát na chřipku

Víte, jak rozlišit nachlazení nebo také onemocnění horních cest dýchacích od opravdové chřipky? Obě onemocnění jsou virového původu, ale nachlazení má mírnější průběh než chřipka. Podívejme se, jak se tato onemocnění liší a léčí.

Nachlazení

K příznakům nachlazení patří rýma a kýchání, ucpaný nos, kašel, bolesti hlavy, uší a v krku, zvýšená teplota až horečka. Stav se léčí klidem na lůžku v teple, užíváním vitamínů a minerálů v přirozené podobě nebo doplňcích stravy, pití horkých čajů, zejména zázvoru a bylinami s echinaceou. Je třeba vyloučit ze stravy mléko, které podporuje tvorbu hlenu. Onemocnění odezní za 10 dnů.

Chřipka

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, projevuje se horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, kloubů a svalů. Projevuje se malátnost a velká únava. Onemocnění bez komplikací trvá 2 až 7 dní. Chřipka přichází náhle, s horečkou, zimnicí a bolestmi celého těla. I když není častá rýma a bolesti v krku, mohou se objevit zejména třetí den po oslabení organismu, stejně jako nechutenství, zvracení, průjem nebo zácpa.

Preventivní opatření

Je třeba se co nejvíce snažit vyhnout kontaktům s nemocnými osobami a místům s vysokou koncentrací lidí. Nejvíce ohrožení jsou lidé a malé děti. Průběh onemocnění může být velmi vážný, někdy až s ohrožením na životě. Nebezpečný je pro pacienty s oslabenou imunitou v akutním stavu probíhající infekce nebo při chronickém stavu a vrozené poruše imunity. Je třeba zůstat doma a léčit se.

Léčba chřipky

V případě vážnějších případů je nezbytná konzultace s lékařem. Podávají se léky mírnící horečku, silné bolesti i silný dráždivý kašel. U léků obsahujících paracetamol, jako je Paralen, Panadol nebo Coldrex je třeba si dát pozor na správné dávkování, neboť při předávkování hrozí nebezpečí poškození jater. Přípravky s kyselinou acetylsalicylovou, jako je Aspirin nebo Acylpyrin zase platí, že se nesmí podávat dětem do 15 let. Při těžkém průběhu se podávají antivirotika.

Prostředky s přírodními látkami

Do těla je třeba dostat vitamíny, minerály a další látky ve formě ovoce či zeleniny, čerstvě připravené zeleninové i ovocné šťávy nebo doplňků stravy v podobě multivitaminových přípravků. Vhodné jsou i přírodní látky ze skupiny adaptogenů, které zvyšují odolnost organismu proti negativním vlivům z okolí, jako je stres, zvýšená duševní či fyzická námaha, ale i znečistěné prostředí nebo vzduch s viry. Důležité jsou zejména jako prevence, ale musí se užívat alespoň 2 měsíce.

  • ženšen pravý – Panax ginseng – obsahuje ginsenoidy
  • indický ženšen – Withania somnifera – obsahuje withanolidy
  • rozchodnice růžová – Rhodiola rosea – obsahuje rosaviny a kyselinu salidrovou
  • eleuterokok ostnitý – Eleutherococcus – obsahuje eleutherosidy
  • klanopraška čínská – Schisandra chinensis – obsahuje adaptogeny
  • leuzea saflorová – Leuzea carthamoides – obsahuje adaptogeny
  • houby cordyceps nebo reishi

Vhodný je i zázvor a česnek, který působí antibakteriálně, podporuje vykašlávání a pocení. K posílení imunity jsou vhodné beta glukany optimalizující obranyschopnost organismu proti nemocem. Používají se jako prevence, součást léčby infekcí a při rekonvalescenci. Zvyšují odolnost vůči fyzickému a psychickému stresu.

Vyzkoušejte inhalaci

Při rýmě pomáhá proplachování nosní dutiny pomocí nosního spreje či konvičky s roztokem mořské vody. V místnosti se doporučuje používat zvlhčovač vzduchu nebo alespoň dát mokrý ručník na topení. Pro inhalaci můžete použít odvar heřmánku pravého, máty, tymiánu, nebo dát do horké vody trochu kuchyňské soli nebo eukalyptový olej. Uvolní se dutiny, protáhne ucpaný nos a zmírní bolesti hlavy. Nutné je dbát na dostatečný příjem tekutin proti dehydrataci a minerálů, zejména zinku a hořčíku proti svalovým křečím. Pomáhají i probiotika a důkladná hygiena.

Možné komplikace

Léčba je důležitá pro snížení rizika nebezpečných bakteriálních komplikací, které se mohou rozšířit na další orgány. Zejména jde o zánět plic, tedy primární chřipková pneumonie a postižení mozkové tkáně v podobě chřipkové encefalitidy, které mohou být smrtelné. Proti chřipce se lze nechat i očkovat.