Cvičení s posilovací gumou

Chcete vyzkoušet jednoduché cviky s gumou? Budete mít pro pevnější bříško, zadeček i ruce. Guma je ideální cvičební pomůckou. Poradíme vám, jak cviky jednoduše a efektivně provádět pro získání nejlepších viditelných výsledků.

Pokud se rozhodnete podpořit své dosavadní cvičení na hubnutí i získání kondice a pěkné postavy tréninkovou pomůcku, jakou je posilovací guma na cvičení, výsledky se brzy dostaví. Je levná, dobře přenosná i skladovatelná. Především se jedná o pomůcku vhodnou pro protažení i posilování svalstva celého těla.

guma

Cvičení s gumou

Rehabilitační, protahovací a posilovací cvičení s gumou se stalo velmi oblíbenou metodou cvičení, která brzy přináší viditelné výsledky. Guma na cvičení je z velmi kvalitního a pružného materiálu, který dokáže vysoce efektivně posilovat svalstvo na celém těle. Například univerzální gumy Thera-band se používají na zlepšení koordinace pohybů. Výborný je držák gumy neboli gumový expandér. Na jednom expandéru může být uchyceno hned několik gum současně pro efektivní posilování.

Výhody gumy na cvičení

  • nízká pořizovací cena
  • snadné uskladnění
  • dobrá mobilita a přenosnost
  • na cvičení uvnitř i venku
  • na protahování jednotlivých partií
  • na posilování celého těla
  • na podporu aerobní činnosti
  • na zlepšení kondice a vytrvalosti
  • pro ušetření peněz a času za chození do posilovny

Jak cvičit s gumou

Pokud nechcete nebo nemůžete z nějakého důvodu navštěvovat fitness centra a posilovny, možná raději zvolíte cvičení doma. Máte více klidu, dočkáte se velké úspory času za přesuny i financí za vstupné. Cvičení s gumou je na cesty i domácí trénink zcela ideální. Nepotřebujete žádné další pomůcky a vystačíte si s cvičební sestavou nebo motivačním cvičebním videem. Pořiďte si jen vhodnou podložku na cvičení a ručník. Nezapomínejte dodržovat dostatek příjmu tekutin v podobě čisté neperlivé vody. Cviky na hubnutí břicha a dalších partií jsou s gumou efektivnější.

Typy posilovacích gum na cvičení

Existuje značná spousta typů gum na cvičení. Pořídit si můžete klasickou odporovou gumu, populární aerobic gumu nebo gumu Thera-band, která bývá v sytých barvách označujících stupeň tažnosti a pevnosti gumy. Odporová guma je gumový pás se spojenými konci s vysokou elasticitou. Čím více gumu natáhnete, tím větší vám poskytuje dopomoc a klade odpor. K dostání je několik variant nabízejících různou mírou odporu a gumy mají rozmanité využití. Liší se barvami i mírou odporu. Výběr se odvíjí od druhu tréninku, vaší kondice, zdravotního stavu i hmotnosti.

Jak vybírat gumu na cvičení

Budete-li si vybírat gumu na cvičení, ideální je řídit se při výběru její barvou, která označuje stupeň tažnosti a pevnosti gumy. Můžete si také vyzkoušet, jaký odpor vám bude guma klást. Pokud patříte mezi úplné začátečníky, pak doporučujeme gumu žlutou, která je poměrně tažná. Pak pokračujte s oranžovou, červenou a podobně. Obecně platí, že čím je guma tmavší barvy, tím je cvičení s ní náročnější.

Cvičební sestavy s gumou

Každá cvičební sestava se může od sebe hodně lišit podle toho, kterou partii těla právě protahujete nebo posilujete. Před sestavou se 5 až 10 minut rozhřejte a protáhněte svaly. Cvičební sestava samotného posilování nesmí být moc dlouhá, stačí 30 min. U každého cviku vždy provádějte15 až 20 opakování s minimálním počtem 3 sérií. Na závěr se nezapomeňte řádně 5 až 10 minut protáhnout. Celou sestavu opakujte alespoň 3x týdně. Dodržujte pitný režim a vyvážený jídelníček.

Vyrýsujte prsní svaly

Oblast hrudníku je problematická na posilování a zpevnění. Využijte k tomu cvik, při kterém budete mít gumu za zády. Díky němu se vám svaly budou pomalu dobře tvarovat. Vezměte svázaný pruh gumy za záda pod lopatky, ruce roztáhněte do pravého úhlu a opakujte. Výhodou tohoto cvičení je hlavně fakt, že při něm nebudete primárně ztrácet tuk z prsních svalů a ty nebudou ochablé, ale posílené.

Perfektní cvik na triceps

Posaďte se a gumu uchopte jednou rukou pevně za zády. Pak předloktím druhé ruky gumičku s výdechem pomalu vytahujte směrem až ke stropu. Dávejte si při tom pozor, abyste při provádění cviku nehýbali loktem nahoru a dolů a neoddalovali loket daleko od hlavy.

Posilovací cvik na ploché břicho

Lehněte si na záda, gumu si uprostřed zahákněte za chodidla nebo podrážky svých bot. Rukama pak uchopte konce gumičky, nohy a trup následně mírně zvedněte od země. Provádějte pomalu takzvané zkracovačky s pomocí vaší gumičky.

Cvik na vyrýsování hýždí

Postavte se a gumičku si přesně uprostřed nohama přišlápněte k zemi. Rukama uchopte gumu tak, abyste v ní cítili odpor. Následně udělejte dřep, ruce mějte natažené a u toho držte pevná, rovná záda.

Cvik na vytvarování stehen

Guma také skvěle pomůže při posilování a tvarování stehen. Pokud se stále snažíte zhubnout stehna, navlékněte si gumu na nohy a pravidelně unožujte, přednožujte a zanožujte v pozici, kdy budete ležet na boku a spodní nohu budete mít pokrčenou. Cviky můžete provádět i ve stoje. Zabírá i klasické přitahování nohou k sobě.