Dejte si detox po Vánocích

Pokud právě přemýšlíte, jak zatočit s přebytečnými kily po vánocích, zkuste povánoční detox. V tomto období se snaží zhubnout asi každý. Aby byl efekt trvanlivější, detoxikaci spojte se změnou stravy.

Detoxikace je forma očistné techniky, která naše tělo zbavuje toxinů neboli jedů. Častou příčinou mnoha nemocí jsou jedy, které se nám do těla dostávají z okolí a stravy, jako jsou viry, bakterie a plísně, ale i chemikálie, konzervanty a éčka v potravinách, zplodiny z automobilového provozu a spousta dalších škodlivých látek. Mnoho z nich je také infekčních.

Očistné techniky

Detoxikačními technikami jsou bylinné kúry, pití čisté vody i minerálních vod, klystýry a projímadla, půsty i pocení. Zmínit lze i detoxikační vaničky a potravinové doplňky, které ale bez pořádného půstu a dietního režimu nemají velký účinek. Řízená a kontrolovaná detoxikace nese své ovoce.

Toxiny a infekční ložiska

Příčinou většiny dnešních civilizačních chorob včetně nadváhy a obezity jsou právě toxiny ze životního prostředí a nevhodné stravy, které se v nás ukládají už od dětství. Vedou k tvorbě infekčních ložisek, jejichž obal tvoří metabolity ze špatné a nadměrné stravy, jako je lepek, mléčný hlen a cukr. Uvnitř jsou pak nejrůznější infekce, hlavně bakterie, viry a plísně.

Detoxikace pomocí dietního režimu

Toxické látky se pak vylučují do tkáně, ve které jsou uloženy. Vlastní toxiny postupně narušují funkčnost tkáně, což vede k její degeneraci, omezení funkce a nemocem. Ložiska i volné toxiny, které jsou většinou neživé, jako chemikálie, radioaktivní látky, geosmog, konzervanty a éčka se dají odstranit i pomocí bylinných preparátů. Tělo se detoxikací zbavuje toho, co do něj nepatří.

Povánoční detoxikace

Po vánocích je vhodné zařadit menší půst. Zkusit můžete jednodenní hladovku, která tělu nejprve pomůže zbavit se zplodin z nadměrného množství jídla a odlehčit zažívacímu systému. Den před ní a den po ní je třeba jíst jen vařenou nesolenou rýži bez tuku, aby se střeva připravila na půst. Pokud nejste schopní celý den držet půst, zkuste takzvanou monodietu. V tento den si dejte jen ovoce nebo raději zeleninu, která má méně cukru. Pijte jen čerstvě vymačkané šťávy, které vám pročistí celý zažívací systém a ledviny.

Jak zatočit s vánočními kilogramy

K hubnutí nadbytečných kilogramů, kterých se chcete zbavit přirozenou cestou, musíte skončit s vánočním a novoročním přejídáním a změnit složení jídelníčku. Místo smažených pokrmů, pečínek, kachen, zmrzliny, zákusků a přeslazeného cukroví je třeba jíst hodně čerstvé zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin, luštěnin a zdravého, třeba olivového oleje. Pokrmy vařte v páře, blanšírujte a připravujte na vhodném rostlinném tuku velmi krátce a rychle. Je třeba také dostatek pravidelného pohybu.

Detoxikace je dlouhodobý proces

Detoxikace je běh na dlouhou trať. Zbaví nás často většiny zdravotních potíží, pokud dietní režim držíme dostatečně dlouho. I když chceme po Vánocích zhubnout co nejrychleji, není dobré příliš spěchat. Jinak může dojít k jojo efektu a budoucímu snadnému či kolísavému přibírání. Pokud si chceme zajistit stabilní hmotnost, je třeba hubnout zvolna a navždy změnit životní styl.

Jak na metabolické poruchy

Většina z nás má navíc nějakou metabolickou poruchu, při které špatně tráví některou ze složek potravy. Někdo nesnáší pšeničný lepek, jiný mléko a mléčné výrobky, další třeba maso a vývary. Detoxikace nás může metabolických poruch zbavit. Tyto poruchy jsou jednou z hlavních příčin vzniku infekčních ložisek a civilizačních chorob. Přirozenou cestou a změnou stravy lze zhubnout a zlepšit zdravotní stav.