Detoxikace organismu pomocí šťáv

nápoj

Na očistu organismu vám stačí ovocné a zeleninové šťávy. Třídenní detoxikace je dostačující. Můžete si však dopřát i delší kúru. Podzimní detoxikace vás posílí před zimou.

Podzim přináší mnohem méně světla a slunce, což znamená i méně energie. Pociťujeme více chladu a fyzické i psychické nepohody. Příroda přechází do útlumu, stejně jako my. Podzimní únava je všudypřítomná, doléhá na nás melancholie, virózy, rýma nebo nachlazení. Pozvedněte svoji energii a zlepšete si imunitu.

Podzimní detoxikace organismu

Podzimní detoxikace povzbudí naše detoxikační orgány k činnosti, zažívací soustavu a rozběhne metabolismus. Pomůže proti únavě, zlepší náladu a zvýší nám naši obranyschopnost. Stačí třídenní detoxikace pomocí ovocných a zeleninových šťáv. Navíc nám pomůže zpevnit vlasy a nehty, rozjasnit a vyčistit pleť. Zkuste ji na dodání energie místo ranní kávy.

smoothie

Barevná podzimní detoxikace

Očistné dny můžete zařadit na prodloužený víkend. Detoxikaci jídelníčku můžete spojit také s očistnými wellness technikami. Odpočívejte, rozjímejte a třiďte si myšlenky. Věnujte se zdravému jídlu i jeho přípravě. Třídenní detoxikace je založena na ovoci a zelenině. Očistné ovocné a zeleninové dny jsou prospěšné kvůli množství bioaktivních látek, vitamínů, minerálů a enzymů. Přidejte i kvalitní pitný režim. Ovocné a zeleninové šťávy nám dodají dostatek živin a energie, budeme vitální a bez pocitu hladu.

Očistná kúra

Ovoce a zelenina nám v jídelníčku často chybí. Vsaďte na čerstvé sezónní plody, tedy právě na to, co v současné době roste a zraje v zemi, kde to konzumujete. U nás máme k dispozici mnoho druhů ovoce a zeleniny, které se dají uskladnit, jako jablka, hrušky, mrkev, petržel, celer, brokolice, špenát a červená řepa. Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou lehce stravitelné. Dají se konzumovat i na lačno. Pro detoxikaci ale doporučujeme začít den vlažnou vodou s citronovou šťávou. Pitný režim je během detoxikační kúry nesmírně důležitý.

Živé enzymy

Většina enzymů nesnese teploty vyšší než 45 °C, proto se čerstvé ovocné a zeleninové šťávy konzumují při pokojové teplotě, jinak mohou působit až moc chladivě. Pokud máte na podzim tendence se jídlem zahřívat, využijte různé zahřívací koření jako je skořice, kurkuma nebo zázvor. Vždy pijte jen skutečně čerstvé šťávy bez konzervantů. Žádné džusy a nektary z krabice, které dávno ztratily všechny živé enzymy a bioaktivní látky. Nejvhodnější jsou ovocné a zeleninové šťávy, které si sami připravíte doma. K dispozici jsou speciální odšťavňovací přístroje a smoothie makery.

Jablečná šťáva

Jablka jsou vynikající v mnoha podobách a jsou našemu organismu prospěšná díky množství cenných živin. Významný je draslík, který příznivě ovlivňuje činnost ledvin a detoxikaci při vylučování škodlivin. Detoxikaci podporuje i obsah vlákniny v podobě jablečného pektinu. Jablečná šťáva je prospěšná pro ledviny, zažívací i kardiovaskulární systém a imunitu.

Mrkvová šťáva

Mrkev je bohatým zdrojem karotenoidů s významnými antioxidačními a protizánětlivými účinky. Má vysoký obsah selenu, který podporuje činnost nervové soustavy. Mrkvová šťáva příznivě ovlivňuje psychickou i fyzickou kondici, harmonizuje základní tělesné funkce, podporuje zdravé trávení a očistné procesy v našich játrech.

Grapefruitová šťáva

Grapefruit v našem těle působí zásadotvorně. Pomáhá při očistě organismu od kyselých toxických látek, podílí se na rozpouštění anorganického vápníku usazeného v kloubních chrupavkách a v mnoha dalších částech našeho těla. Patří mezi nejúčinnější detoxikační potraviny. Obsahuje hodně draslíku, vitamínu C i bioflavonoidů, které podporují trávení a zrychlují metabolismus. Působí protizánětlivě, povzbuzují činnost imunitního systému a harmonizuje střevní mikroflóru.

čerstvé šťávy

Detoxikace a jídelníček

Ovocné a zeleninové šťávy by měly tvořit denně 1 až 1,5 litru, které je třeba konzumovat po menších dávkách. Jde o 200 ml ovocné nebo 400 ml zeleninové šťávy. Ovoce je přece jenom kaloričtější a má vyšší množství cukru. Šťávy popíjejte co nejpomaleji, trávení začíná už v ústech. K tomu přidejte 1,5 až 3 litry tekutin, nejlépe čisté neperlivé vody. Přidat můžete neslazené bylinkové čaje. Nejezte žádné jídlo, ani cukrovinky a sladkosti. Vynechejte kávu, černý čaj i alkoholické nápoje, stejně jako cigarety.

Na co si dít pozor

Tato detoxikace není vhodná pro osoby s nadměrnou tvorbou žaludečních šťáv, diabetiky a pacienty s vředy v žaludku a na dvanáctníku. Pokud máte zdravotní potíže, o úpravě jídelníčku se raději poraďte s ošetřujícím lékařem.

Scroll to Top