Stačí pár minut denně a čeká vás krásná postava

hubnutí

HIIT cvičení vám změní v krátkém čase tělo k nepoznání. Za 30 dní při 30 minutách cvičení denně uvidíte skvělé výsledky. HIIT cvičení je světový hit.

Hodně známá je energická, krásná a přísná americká osobní trenérka, která ženy uchvátila svými cvičebními programy na tvarování postavy. Princip sestav spočívá v efektivním cvičení doma. Jillian Michaels používá kombinaci technik silového tréninku, kickboxu, jógy, pilates, balanční a posilovací prvky. Největší úspěch zaznamenala s programem na 30 dní s názvem 30 Day shred. Sama měla kdysi 29 kg nadváhy a je důkazem, že se tak dá zhubnout.

Jaké má HIIT účinky

Zpevníte si skvěle tělo a splaskne vám břicho. Shodíte v pase i bocích. Musíte vydržet 30 minut každý den. Pokud zkusíte cvičení, čeká vás hustý trénink, hecování a dril.

Spoustě žen HIIT pomohlo zhubnout a vytvarovat tělo. Trénink HIIT je založen na principu rychlého nastartování těla, posilování co nejvíce částí těla najednou, cvičení co nejkratší dobu, ale přitom spalování co nejvíce kalorií. Cvičení má 20 minut cvičení, 5 minut protažení a 5 minut strečink na konci. Principem je síla, kardio a břicho. Posilujete 2 minuty paže a nohy, 2 minuty kardia, kdy nastartujete metabolismus a 1 minutu posilujete třeba břicho.

HIIT

Než začnete

Budete potřebovat činky v rozmezí 0,5 až 2,5 kilogramy. Ze začátku volte raději lehčí. Než začnete se cvičením, zvažte se a změřte si pas i boky. Můžete průběžně sledovat výsledky. Pokud neshodíte na váze, protože jsou svaly těžší než tuk, rozdíly v centimetrech vás určitě překvapí. Každopádně vydržte vždy až do konce, ať se dočkáte úspěchu.

HIIT versus kardio

Díky HIIT naberete kondici mnohem rychleji. Kondici si sice zlepšíme klasickým kardiem, ale jde to mnohem efektivněji. Intenzivní HIIT je efektivnější, ale také mnohem zábavnější než stereotypní kardio. Na čas si při něm ani nevzpomenete. HIIT trénink vykazuje i lepší účinky na některé parametry srdeční činnosti než vykazuje běžné kardio. Srdce ocení, když mu dáte občas pořádně zabrat. Minimálně stejně efektivní, ale dle průzkumů mnohem efektivnější, je i pro zlepšování citlivosti na hormon inzulin. Je prevencí vzniku diabetu 2. typu, ale vhodný při snižování krevního tlaku.

HIIT

HIIT a hubnutí

U HIIT spalujeme až 2x více tuku, což potvrzují i studie. Běžný aerobní trénink o nízké až střední intenzitě vede k úbytku 0,0026 % tělesného tuku, zatímco tento intervalový trénink až k 0,0067 % za minutu. HIIT totiž vyvolá hormonální bouři a zvyšuje schopnost spalování tuku po zátěži. Intervaly vysoce intenzivního zatížení pro organismus znamenají stres, který naruší běžný stav vnitřního prostředí a zvýší hladinu stresových hormonů na několik hodin po zátěži. Uvádění těla do klidu je spojeno se zvýšenou spotřebou kyslíku, zvýšeným energetickým výdejem na několik hodin a jeho nahrazením z tukových zásob. Je však nutné dlouhodobě udržet režim a pravidelnost tréninku, ale i stravovacího plánu.

Pro koho je HIIT cvičení

Intervalový trénink je vhodný pro všechny, co chtějí zapracovat na své fyzičce a budovat svalstvo. Několik fází se mezi sebou bude střídat. Tou první je rozehřátí, které by mělo trvat asi 5 minut. Po něm následuje první fáze lehkého joggingu, sprint a zase část joggingu. Pasáže střídáte a na konci si dáte třeba závěrečných 5 minut výklusu. Nakonec vás čeká 5 minut strečink. Uvedené rychlé pasáže jsou navíc spojeny s rychlými cviky, které se velmi rychle mění a jsou založené na posilování různých částí těla. Pro HIIT lze využít celou řadu aktivit, jako běhat, plavat, veslovat a zařadit kruhový trénink.

HIIT

Opravdu stačí 30 minut?

Intervalové cvičení zvládnete ze začátku opravdu jen 20 minut a bohatě to stačí. S přibývající fyzičkou můžete části prodlužovat a z 30 minut zahrnujících protažení a strečink na konci můžete zvládnout i 45 minut, což je maximum. O to více je třeba se před tím a na konci protáhnout.

Výhody a nevýhody HIIT tréninku

Tento způsob cvičení je ideální pro ty, co nemají příliš mnoho času, ale půl hodinky si vždy najdou. Navíc díky němu dochází opravdu k poměrně značné váhové redukci při zachování objemu svalstva. Nevýhodou je energetická náročnost. Běh, poskoky a dopady nejsou vhodné pro osoby trpícími bolestmi kloubů.