Co je to hot joga?

hot joga

Hot jóga je vhodná pro pokročilé jogíny i úplné začátečníky. Stejně jako ta klasická, má blahodárné účinky na fyzické i duševní zdraví. Navíc pozitivně ovlivňuje náš imunitní systém. V mnoha směrech se však odlišuje. Na co se připravit, když s hot jógou úplně začínáte? Podívejte se na to.

Hot jóga je cvičení jógových pozic. Cvičí se v místnosti vyhřáté na 38 až 42 °C. Bikram jóga má ale ochrannou známku na sestavu 26 ásan, které se vždy opakují ve stejném pořadí. Na rozdíl od Bikram jógy, která se cvičením v horké místnosti u nás začala a kde je sestava cvičení jógových pozic přesně daná, vede každý lektor klasické hot jógy svou lekci podle sebe a zaměření dané lekce či kurzu. Většina lektorů má svou specifickou sestavu a svůj vlastní styl. Hot jóga má větší volnost, propojuje fyzickou i duchovní stránku jógy s dechovým cvičením a relaxací, ale při cvičení při vyšší teplotě navíc poznáte své tělo z dalšího úhlu pohledu.

hot yoga

Zvětšíte si limity a hranice možností

Hot jóga vám díky teplu dovolí jít za hranice svých možností. Je to lákavé, ale současně i nebezpečné. Pokud čekáte, že z vás poteče při cvičení pot, možná budete zklamaní. Po lekci budete díky dokonalému prohřátí spíše příjemně uvolnění. Pokud máte hodně ztuhlé a zkrácené svaly, je hot jóga jednou z mála možností jak se opravdu příjemně protáhnout se a povolit svalové stažení. Pokud při klasické či power józe nedosáhnete rukama na zem, ve vyhřáté místnosti se vám to prostě podaří. Pro lidi s hypermobilitou je důležité si uchovat stabilitu a zaměřit se na budování vnitřní síly než rozsahu.

Dopřejte si náskok a dostavte se na lekci s časovým předstihem

Určitě se doporučuje přijít na lekci jógy alespoň 20 minut předem. Můžete se tak lépe aklimatizovat ve vyhřáté místnosti. Na začátku si zvolte místo u dveří, kudy nejspíš bude zespodu mírně foukat studený vzduch. A když nebude, na začátečníky to z psychologického hlediska působí velmi pozitivně. Lépe se uvolníte. Lekce mají různou náročnost od jemného protažení až po posilovací a dynamické sestavy.

hot jóga

Soustředěné dýchání

Při cvičení je jako u jakéhokoliv druhu jógy důležité správné dýchání. U hot jógy se na dech soustřeďte 2x více. Dýchání horkého vzduchu je totiž opravdu velmi náročné. Hlavně nezapomínejte dýchat. Pokud se nebudete cítit dobře, zamotá se vám hlava, nebo budete mít mžitky před očima, vždy na chvíli si odpočiňte.

Dejte si pozor na tekutiny a šetřete s nimi

S tekutinami během cvičení buďte velmi opatrní. Nepijte nikdy více, než opravdu nutně potřebujete, jinak se vám velmi rychle udělá špatně od žaludku. Tekutiny raději doplňte před lekcí, ale ne bezprostředně. Nejlépe naposled půl hodiny předem.

hot joga

Odlehčíte jídelníček zcela přirozeně

Při hot józe se uvolníte, pročistíte si mysl, spálíte dost kalorií a po lekci nebudete mít chutě na sladké a tučné pokrmy. Nejčastěji si rádi dáte čerstvý salát s kvalitní bílkovinou. Tak podpoříte hubnutí, vitalitu, imunitu a zdraví. Hot jóga vás příjemně unaví a harmonizuje. V zimních měsících poslouží i k dobití energie. Budete perfektně spát a ráno se budit odpočatí. S hot jógou získáte dokonalé tělo a bezchybnou pleť. Brzy se stane ve vašem životě nepostradatelnou.

Co si vzít na hot jógu

Vhodným oblečením pro ženy jsou legíny, tílko a sportovní podprsenka. Pro muže plavky s nohavičkou nebo pohodlné šortky. Potřebujete také 2 osušky, delší a tenkou podložku na jógu a láhev vody, zejména na doplnění tekutin po cvičení. Zeptejte se, zda si pomůcky můžete ve studiu zapůjčit. V průběhu dne před lekcí vždy dostatečně hydratujte a vypijte minimálně 2 až 3 litry tekutin. Aspoň 2 hodiny před lekcí nejezte. Pokud jdete cvičit na ranní lekci, vstaňte dříve a včas se určitě lehce nasnídejte. Nechoďte cvičit na lačno.

Scroll to Top