Jak má vypadat správná detoxikace organismu? Doporučené postupy a přípravky

Naše tělo je neustále vystavováno různým jedům, toxinům, chemikáliím, prachu, smogu, kouři a dalším zdraví neprospěšným látkám. Tělo je od přírody vybaveno schopností detoxikovat samo sebe – dokáže ničit škodliviny prostřednictvím jater, ledvin, střev, ale i plic a kůže. I tyto orgány však potřebují očistnou kúru, která jim pomůže se nahromaděných toxických látek zbavit.

Detoxikací organismu se tedy rozumí zdraví prospěšný, očistný proces, kterým zbavujeme své tělo toxických látek a škodlivých zplodin. Díky tomuto ozdravnému procesu posílíme zejména činnost všech důležitých vnitřních orgánů – jater, ledvin, plic a střev, dále odkyselíme náš organismus, pročistíme si krev a také zredukujeme nežádoucí tukové zásoby. Detoxikace organismu má vliv mimo jiné i na kvalitu pleti, rychlost metabolismu, kvalitu spánku a mnoho dalších.

Pokud toužíte po důkladné očistě organismu, samozřejmě to není zcela zdarma a bude vás to stát nějaké úsilí, odměnou vám však bude odpočaté, pročištěné tělo plné energie.

Jak poznáte, že je pro vás detoxikace vhodná?

  • bolí vás páteř, klouby, svaly
  • jste často unavení a nevyspalí, cítíte se slabí
  • máte nečistou pleť
  • máte nepříjemný, často páchnoucí dech
  • trpíte častou bolestí hlavy, migrénami
  • trpíte nadýmáním, plynatostí, zácpou či průjmem
  • často se přejídáte či naopak trpíte nechutenstvím 

Jak dlouho detoxikace trvá?

Obecně se doporučuje čistit své tělo přibližně tři měsíce. Detoxikovat se můžete však i během několika dní, kdy budete přesně dodržovat určitá pravidla.

Čerstvý džus může být dobrou součásti nejen detoxikačního plánu

gillnisha / Pixabay

Čeho se v očistných dnech vyvarovat?

Během očistných dnů přestaňte konzumovat maso a uzeniny – tyto potraviny zbytečně zatěžují váš organismus a špatně se tráví. Je vhodné omezit cukr, zmírnit solení jídel, nepít alkohol, kávu, sladké a sycené nápoje, nejíst bílé pečivo a nekonzumovat mléko, stejně tak i mléčné výrobky. Dostaňte do svého jídelníčku čistě rostlinnou stravu, která váš organismus nezatíží, ba právě naopak – připraví „živnou půdu“ pro nadcházející očistu. Potraviny se snažte konzumovat co nejčerstvější. Čím méně upravené potraviny konzumujete, tím lépe.

Pitný režim 

Je jasné, že do očistného režimu nepatří pití alkoholu, sladkých limonád, kávy a další. Měli byste do svého pitného režimu zařadit čistou neperlivou vodu, která váš organismus pročistí a dodá potřebnou hydrataci. Důležité je, abyste vypili cca 30 ml na každý kilogram vaší váhy. Pijte v průběhu celého dne, tak, abyste nepociťovali pocit žízně. Není vhodné pít více než 300 ml naráz, protože i to může narušit funkce ledvin. Do 18. hodiny byste měli vypít tři čtvrtiny celkového objemu pití, aby vás v noci nerušila nutkavá potřeba.

V rámci detoxikace jsou zajisté vhodné různé bylinkové čaje, které váš organismus důkladně očistí – například k očistě jater je vhodný ostropestřec, při očistě ledvin popíjíme přesličkový čaj. Vhodným čajem, který je běžně k sehnání a má blahodárné účinky na organismus, je zelený čaj, který obsahuje velké množství antioxidantů – například katechin.

No Responses