7 tipů, jak na spalování tuků – zkuste chilli, cviky či kávu

Cvičení doma - formování postavy

Mnoho z nás se marně pokouší zhubnout, ale stále se nám to nedaří. Ono totiž nestačí jen snížit příjem kalorií. Pokud máte zpomalený metabolismus, je třeba jej různými způsoby zrychlit. A my vám nyní poradíme, jak to udělat v praxi.

Zpomalený metabolismus

Metabolismus se může zpomalit nezdravým stravováním, drastickými dietami, nedostatkem pohynu i sedavým zaměstnáním. Dokonce ani cukrovka nevzniká tím, že moc sladíte, ale z přejídání, nevhodného životního stylu a absence pohybu. Mnoho odborníků na výživu se shoduje na tom, že při hubnutí pomůže rozjet spalování tukových zásob na plné obrátky v případě, když dodržíte tyto zásady.

1.      Pozor na nedostatečnou výživu a diety

S postupem času, jak přirozeně stárneme, se náš metabolismus zpomaluje. Pokud chcete zhubnout po třicítce a ve vyšším věku, už nestačí jen vynechat sladké. Pozor na malý kalorický příjem a diety. Pokud přijímáte méně než 1200 kalorií, což je asi 5000 kJ, metabolismus automaticky přejde do úsporného zpomaleného režimu a ukládá energii na později. Snižte kalorický příjem jen na 1800 kalorií – 7500 kJ.

jak na spalování tuků

2.      Lehké posilování

Svaly na rozdíl od tukových zásob spalují samy od sebe o 10 % energie více. Posilováním a budováním svalové hmoty tedy při pohybu i během běžných aktivit spálíte více kalorií. Stačí si pořídit lehké činky a posilovací gumičky a zařadit do svého harmonogramu lehké posilovací cvičení alespoň dvakrát týdně na 30 minut. I po cvičení tělo přetváří tuky na svaly a spalujete i v klidovém režimu.

jak na spalování tuků

3.      Buďte stále v pohybu

Pokud, i když jste v klidu, neustále pohybujete nohou, nebo si mnete ruce, tento vnitřní nepokoj neustále aktivuje metabolismus a lépe spalujete. Zkuste třeba při telefonování chodit, místo výtahu choďte do schodů, do práce i z práce jděte alespoň kus pěšky a snažte se každou půlhodinu udělat pár kroků nebo se protáhnout. Dlouhé sezení vyměňte za aktivitu a přidejte pravidelné procházky.

jak na spalování tuků

4.      Káva a guarana

Dejte si kvalitní kávu, nejlépe espreso. Obsahuje prospěšné látky a pomáhá hubnout. Kofein krátkodobě nastartuje metabolismus. Ráno vás probere a kolem 14 hodiny restartuje spalování a udrží vás déle svěží. Zabere i černý a zelený čaj. Semena guarany obsahují 2x více kofeinu než káva a navíc bez vedlejších účinků. Obsahuje i aminokyseliny, minerály, vitaminy skupiny B a vitamin C.

jak na spalování tuků

5.      Chilli, garnicie, pomerančovník i chitosan pro zpestření jídelníčku

Chilli papričky obsahují kapsaicin. Organismus zahřejí, zvýší klidový energetický výdej a rozběhnou metabolismus na plné obrátky. Dejte si chili na vejce, těstoviny, maso, ryby, luštěniny i do salátu. Extrakt z garcinie kambožské působí pro snížení chuti k jídlu, rychlejší hubnutí a snižování tuku. Pomerančovník obecný pomáhá i při zažívacích potížích a trávení. Chitosan je typ vlákniny získávaný z chitinu, zastoupený ve vnějších schránkách krabů, mušlí, krevet a jiných korýšů.

jak na spalování tuků

6.      Proteiny v každém jídle

Proteiny zvýší výkon klidového metabolizmu a spalování tuků i v době, kdy se nehýbete. Nutné je správné načasování. K snídani si dejte vejce a libovou šunku, k obědu libové maso a zeleninu a k svačině jogurt, tvaroh či nízkotučný sýr. Z večeře už tělo využije jen 30 % bílkovin a zbytek uloží do tuků. Jezte každé 3 hodiny. Budete mít menší hlad a k večeři vám bude stačit salát a kousek sýru či masa.

jak na spalování tuků

7.      Pozor na večerní mlsání

Další radou, jak nastartovat spalování tuků, je správné načasování večeře. Jezte nejpozději 2 hodiny před spaním. Večer se metabolismus zpomaluje do klidového režimu. Nezapomeňte na proteiny. V noci nebude muset tělo složitě trávit a ve spánku bude spalovat tuky. Pokud přimějete v klidu tělo spalovat, hubnutí jde snáz.

Scroll to Top