Jak se zbavit křečových žil

Jak se zbavit křečových žil

Křečové žíly se zpočátku se jeví jako pouhá vada na kráse, ale postupně se z nich stává vážný zdravotní problém, který může vyústit až v trombózu nebo bércové vředy. Nepodceňujte proto první příznaky a nechte se co nejdříve vyšetřit u cévního specialisty. Právě teď je ta nejlepší doba.

Jak se zbavit křečových žil

„Teplé období je pro vstupní konzultaci ideální, protože žíly mají tendenci se rozšiřovat, cévní obtíže se zvýrazní a lékař pak může snáze stanovit diagnózu a doporučit vhodnou léčbu. Navíc jsou ordinace méně vytížené a pacienti nečekají dlouho na volný termín,“ vysvětluje cévní chirurg Asklepionu MUDr. Marek Šlais

Jak se zbavit křečových žil

Křečové žíly jsou nevzhledné rozšířené žíly vyskytující se většinou na lýtkách

„Křečáky“ všichni dobře známe. Jedná se o vystouplé tmavě modré až nafialovělé žíly na nohách někdy doprovázené otoky a bolestmi. Tyto obtíže se často zhoršují po dlouhém stání, sezení nebo fyzické aktivitě. „Křečové žíly vznikají zvýšením žilního tlaku v povrchovém žilním systému v důsledku zpětného toku z hlubokých žil přes nedomykavé žilní chlopně, tzv. refluxu,“ dodává cévní lékař MUDr. Zdeněk Ott.

Jak se zbavit křečových žil

Zpozorněte již při prvních příznacích

Obtíže vždy nemusí odpovídat velikosti křečových žil, proto již při prvních příznacích vyhledejte cévního specialistu, který vám žíly odborně vyšetří. Mezi první příznaky mohou patřit drobné popraskané žilky, tzv. metličky, pocit těžkých či unavených nohou, otoky, tlak, svědění nebo křeče. Včasná diagnostika předchází rozvoji křečových žil a významně usnadní jejich léčbu. Vyšetření žil je poměrně rychlé a zcela nebolestivé. Součástí vstupní prohlídky je podrobná anamnéza, klinické vyšetření žil ve stoje a vyšetření ultrazvukovou sondou. Na základě výsledků vyšetření lékař doporučí nejvhodnější metodu léčby.

Jak se zbavit křečových žil

Moderní léčba křečových žil probíhá bez bolesti

V dnešní době se lékaři odklání od klasické léčby vytrhávání žil z těla, tzv. strippingu, a volí šetrnější postupy, které žílu z těla neodstraňují, ale pouze uzavřou působením tepla, sklerotizační látkou nebo lepidlem. Mezi tyto moderní postupy patří operace laserem, radiofrekvencí nebo tkáňovým lepidlem.

Oproti strippingu jsou tyto metody ambulantní, protože probíhají pouze v místní anestezii. Nevyžadují ani dlouhou rekonvalescenci v podobě nošení kompresivních punčoch. Díky tomu se tyto operace provádí celoročně, a navíc je zvládnete absolvovat třeba o polední pauze. Z kliniky se hned vracíte k běžným aktivitám včetně sportu, proto už není důvod operaci křečových žil odkládat.

Scroll to Top