Držíte různé diety, a přesto nehubnete? Změňte životní styl!

Zkoušeli jste různé druhy redukčních diet bez efektu, anebo skončily ještě s jojo efektem? Vykašlete se na diety a změňte svůj životní styl. Hubnutí půjde mnohem snadněji.

Pokud se vám při každém pokusu o zhubnutí za pár týdnů vrátila původní váha a ještě vám pár kilo přibylo, změťte životní styl. Úbytek hmotnosti se dostaví, pokud se sníží příjem energie a zvýší její výdej. Začněte generálním úklidem hlavy. Uvolněte se, zhodnoťte svůj stávající jídelníček včetně veškerého pohybu a pusťte se do trvalé změny životního stylu.

aerobni cviceni

Trpělivost a důslednost

Pokud chcete opravdu zhubnout, musíte změnit dosavadní stravovací návyky. Je důležité stanovit si program a nečekat, že se efekt dostaví za týden. Shodit pár kil je snadné, ale je velmi těžké si váhu udržet. Čím pomaleji zhubnete, tím bude výsledek trvanlivější. Jakmile zase ustoupíte ze svých nových zásad, hmotnost se začne vracet a obvykle se ještě navýší. Známý jojo efekt je postrachem všech, kteří změnu životního stylu prostě nevydrželi.

Pravidelná, kvalitní a vyvážená strava

Zařaďte do každodenního režimu pravidelné pohybové aktivity. Procházky do práce i z práce, nějakou formu cvičení, běh, jógu, plavání či cyklistiku. Jídelníček a další režimová opatření vás nemají stresovat a mučit, ale těšit a bavit. Pokud si už vážně nevíte rady, navštivte výživového poradce, který vám na základě tělesné analýzy a vašich možností ušije program na míru, který zahrnuje stravovací plán, pitný režim, pohyb i psychickou podporu, která je při změně životního stylu nesmírně důležitá.

10 bodů pro štíhlou linii

  1. Jezte pravidelně 5x denně v menších porcích, nejlépe v intervalu 3 hodin.
  2. Dodržujte pitný režim. Vypijte denně 2 až 3 litry tekutin, nejlépe každou hodinu sklenku čisté a neperlivé vody, pro redukci hmotnosti před jídlem a během něj lépe než po něm.
  3. Dbejte na vyváženou, pravidelnou a co nejpestřejší stravu.
  4. Omezte jednoduché cukry, tedy cukr, sladkosti, cukrovinky a sladké limonády a tuky, zejména živočišné.
  5. Zařazujte potraviny bohaté na vlákninu, tedy celozrnné výrobky, zeleninu, luštěniny a ovoce. Denně snězte nejméně 400 g zeleniny a ovoce, s preferencí zeleniny a bobulovin, protože hodně ovoce obsahuje kromě minerálů a vitaminů i hodně cukru.
  6. Vynechejte uzeniny, tučné mléčné výrobky a průmyslově zpracované produkty.
  7. V jídelníčku vyměňte přílohy za zeleninu a večer už jezte jen bílkoviny a zeleninu.
  8. Nehubněte rychle, optimální úbytek váhy je 0,5 kg a maximálně 1 kg za týden.
  9. Denně se věnujte jakékoli tělesné aktivitě, která vám působí radost a pohyb střídejte.
  10. Stresové situace se naučte řešit jiným způsobem než jídlem.

Jak rozhýbat metabolismus

To, jak rychle různí lidé tuk ukládají a odbourávají, do určité míry ovlivňuje genetika. Svou roli hraje i věk, protože rychlost metabolismu s přibývajícími léty klesá. Je závislá hlavně na aktivitě, životním stylu a tělesné stavbě. Ten, kdo je aktivní, chodí pěšky, sportuje a má více svalové hmoty, má i vyšší energetické potřeby na všechny denní aktivity. Ti, co mají sedavou práci, do práce jezdí autem a tráví čas u televize, mají malou potřebu energie.

Jak je to s kaloriemi

Ženy, co mají sedavé zaměstnání, mohou mít třeba jen potřebu 1 300 kalorií na den.  Pokud chodí pěšky nebo jezdí na kole do práce, kde navíc musí chodit a po práci jdou na procházku s dětmi, nebo vyrazí cvičit, mají rychlejší metabolismus a vyšší výdej energie. Žena stejné výšky a hmotnosti pak s takovým životním stylem může denně potřebovat i 2 200 kalorií. Zvýšení metabolické potřeby podpoříte vytrvalostním pohybem, saunou, otužováním i vhodnou volbou stravy. Konzumace bílkovin vyžaduje více energie na rozložení než sacharidy, proto je nutné korigovat jejich příjem.