Začněte jarní detoxikaci těmito 3 bylinkami

Pokud vás trápí špatná nálada, jste unavení, bolí vás hlava nebo máte špatnou pleť, tělo je plné toxinů. Po zimě tělo pociťuje nedostatek slunečního světla a potřebuje energickou vzpruhu. Které bylinky nás skvěle nastartují a podpoří detoxikaci?

Jak pomohou bylinky našemu zdraví

Náš životní styl, jídlo, pití, pohyb i prostředí ovlivňují naše zdraví. Tělo a jeho orgány je nutné občas důkladně pročistit. Bylinky nám pomohou bojovat s příčinou potíží. Jejich úkolem tedy není jen bolest a potíže potlačit, jako to dělají léky proti bolesti.

Bylinkami se léčí již od nepaměti. To, co je přírodní, je pro nás přirozenější než různé chemické preparáty a léky, které často zatěžují jiné orgány. Tělo pak nemůže být v rovnováze. Při pravidelné konzumaci bylin si posilujeme imunitu.

jarní detoxikace bylinky

Proč je důležitá detoxikace těla

Pokud máme problémy s trávením, jídlo se může stát velkým problémem. Žaludek a tlusté střevo se musí čistit a desinfikovat. Játra jsou na tom podobně. Jako přirozený filtr zbavují tělo škodlivých látek, proto musí fungovat správně. Detoxikaci bychom měli dopřát i ledvinám nebo třeba pokožce.

Kopřiva

Kopřiva nám pomáhá řešit spoustu problémů. Odvar z kopřivy pomůže s bolestí hlavy, pročišťuje krev, snižuje i obsah cukru v krvi, pomáhá při zánětech močového měchýře, zklidňuje žaludek, eliminuje žaludeční vředy, pomáhá funkci jater i plic a dodá nám energii.

Kopřivu sbíráme od března do června. Rozemletá nebo spařená kopřiva už nepálí a je ideální na detoxikaci, protože její výtažky jsou opravdu velmi silné. Kúra by měla trvat 14 dní. Spařenou kopřivu je dobré pít ráno nalačno a další šálek v průběhu dne. Nezalévejte ji vařící vodou, ale jen horkou vodou, ať nezničíte účinné látky.

jarní detoxikace bylinky

Pampeliška

Smetánka lékařská je výborný pomocník. Umí detoxikovat tělo, stimuluje játra a žlučník, podporuje vylučování žluči, čistí krev i ledviny, pomáhá při ledvinových kamenech, používá se jako diuretikum a má pozitivní účinky na trávící soustavu.

Pampeliška se sbírá v březnu až dubnu. Sbíráme kořen a nať, v květnu až do září i listy rostliny. List i kořen používáme v podobě čaje. Vyrábí se z ní moučka, z květů med i sirup a listy se přidávají do jarních salátů.

jarní detoxikace bylinky

Jetel luční

Jetel luční je ideální bylina na pročištění krve a zlepšuje činnost jater. Obsahuje bílkovinné a minerální látky, proto se často využívá ke krmení zvířat. Díky jeho silným desinfekčním účinkům se využívá pro detoxikaci organismu proti průjmům, zvracení a otravě jídlem.

Pomáhá s ekzémem, akné a drobným poraněním kůže. Z květů jetele se připravuje čaj formou nálevu. Do každého šálku použijte 8 sušených květů. Z jetele se připravuje i tinktura a sirup proti kašli. Nálev pomáhá jako výplach očí při zánětu spojivek.

jarní detoxikace bylinky

Další bylinky na očistu těla

Heřmánek pravý pomáhá při očních a gynekologických zánětech. Pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku i žaludek, trávení i křeče, zlepší náladu a potlačuje úzkost. Užívá se na poruchy menstruace, proti hemoroidům, k opláchnutí vlasů, na obklady a do koupele pro harmonizaci a regeneraci organismu.

Mladé lístky břízy se dají přidat do salátu. Nejlepší čas na sklizeň listů je v dubnu. Slouží jako diuretikum proti vodnatosti, pomáhá při revmatismu, dně, nemocích ledvin a sleziny, čistí pokožku, posilují srdce a pomáhá u nemocí kloubů.

K očistné kůře patří úprava a změna stravy

Při detoxikaci těla bylinkami je zapotřebí upravit i stravování. Odstranit cukry, živočišné tuky, uzeniny a výrazně omezit bílou mouku. Je také třeba hodně pít, nejlépe čistou neperlivou vodu, aby se škodliviny mohly dostat ven z těla.

Scroll to Top