Sporty na jaře: Jděte ven a získejte zpět energii a sílu!

běh

Na jaře máme díky slunci více energie na pohyb, budování svalové hmoty, rýsování postavy i hubnutí. Zkuste toho využít a vyrazit ven. Nastartujte svou fyzičku po dlouhé zimě. Vyberte si takovou sportovní aktivitu, která vám půjde snadno a hlavně vás bude i bavit. Jaké sporty zkusit na jaře? Podívejme se na naše tipy.

sporty na jaře

1.      Nordic walking

Při svižné chůzi se speciálními hůlkami zapojíte aktivně až 90 % svalstva a spotřebujete více energie. Příznivě zatížíte srdce a šetříte klouby. Za 1 hodinu spálíte až 600 kalorií. Nordic walking začněte provozovat 2x týdně 30 minut a každý týden 10 minut přidávejte až na celou 1 hodinu. Výšku správně vysokých hůlek spočítáte vynásobením výšky těla koeficientem 0,66. Rukojeť musí sahat k úrovni pasu. Vhodné pro všechny věkové kategorie, začátečníky i lidi s nadváhou.

běh

2.      Jogging

Pravidelný kondiční běh pro zdraví neboli jogging zlepší vaši kondici a dokonce i zhubnete. Pořiďte si na to dobré běžecké boty. Optimální je sportovat 3x týdně 30 až 40 minut. Začátečníkům se doporučuje indiánský běh, tedy 2 minuty běžet a 1 minutu jít. Důležité je udržet stejné tempo, které nemusí být ostré, ale stačí volné. Při správné tepové frekvenci a po 15 minutách začnete spalovat tuk. Vhodné pro všechny, pouze lidem s vysokou nadváhou se doporučuje začínat chůzí.

3.      Cyklistika

Na čerstvém vzduchu budete i při jízdě na kole. Budete šetřit klouby, posílíte svaly a protáhnete si tělo. Šlapejte do pedálů 3x týdně po dobu asi 45 minut. Za hodinu ujedete 20 km a spálíte přitom 550 kalorií. Pokud chcete zhubnout, na kole byste měli jezdit denně a pořádně zabrat. Pořiďte si kvalitní kolo a helmu. Cyklistika je vhodná pro všechny. Senioři si tak zlepší i kardiovaskulární systém.

4.      Jízda na koloběžce

Ježděním na koloběžce zapojujete svaly celého těla bez výrazného zatížení kloubů a páteře. Tzv. koloběh posiluje problémové partie, hlavně břicho a hýžďové a stehenní svaly. Ideální je, pokud můžete na koloběžce jezdit do práce a z práce. Frekvence je stejná jako při jízdě na kole. Pořiďte si kvalitní koloběžku, helmu i chrániče. Vyrazit můžete s celou rodinou včetně dětí, babičky a dědečka.

5.      Inline bruslení

Jízda na kolečkových bruslích posiluje svaly hýždí a stehen, zlepšuje rovnováhu a klouby zatěžuje méně než třeba běh. Za 1 hodinu jízdy na inlinech spálíte až 800 kalorií. Pro zrychlení metabolismu a hubnutí bruslete 2x týdně alespoň 45 minut. Pořiďte si kvalitní brusle, chrániče a helmu. Při troše šikovnosti může bruslit každý.

joga

6.      Cvičte jógu venku

Jóga je vhodná pro kohokoliv a dá se cvičit kdekoliv. Na čerstvém vzduchu si zacvičte různé ásany. Protáhnete si celé tělo a zvládnete to i se zdravotními problémy. Plný jógový dech intenzivně zapojuje dýchací svaly a posiluje hluboký stabilizační systém. Pokud přidáte v pozicích delší výdrže, kondička se zlepší, tělo se zeštíhlí a svaly posílí. Stačí vám pohodlné oblečení a podložka na jógu. Cvičte 1 hodinu denně nebo 75 až 90 minut 4x týdně a zhubnete v krátkém čase.

sporty na jaře

7.      Workoutová hřiště

Pro akční lidi jsou tu venkovní neboli workoutová hřiště, která lze využít k efektivnímu silovému tréninku. Shyby, kliky na bradlech, obrácené přítahy, dřepy, bulharské dřepy a posilování břicha umí udělat s tělem zázraky. Pokud zvládnete 10 skutečně poctivých shybů s brilantní technikou, máte vyhráno. Berte cviky s vlastní hmotností jako výzvu. Na venkovním sportovišti můžete použít i odporové gumy.

sporty na jaře

8.      Tenis

Tenis patří mezi sporty, který sice tak nevypadá, ale je to pořádná dřina. Dobíhání míčku a rychlé změny pohybu posílí svaly, prověří dynamiku, koordinaci, sílu úderu i vytrvalost. Stačí si pořídit tenisovou raketu, vhodnou obuv a nadšeného kamaráda. S radostí vyrazte na tenisový kurt. Při náročnějším zápasu můžete za 1 hodinu spálit až 500 kilokalorií a posílíte svaly celého těla.

sporty na jaře

9.      Badminton

Pokud si netroufáte na tenis, vyzkoušejte badminton, který patří mezi nejrychlejší raketové sporty a je levnější variantou tenisu. Můžete ho hrát kdekoli a užít si zábavné běhání s raketou v ruce. Tento sport má velmi podobné hubnoucí benefity jako tenis. Můžete spálit kolem 450 kilokalorií za 1 hodinu. Posílíte ruce, nohy, stehna, zadek, střed těla i ramena.

sporty na jaře

10. Ping pong

Podívejte se v okolí po venkovních stolech na ping pong. I při rekreační hře, se pořádně proběhnete a za 1 hodinu hry spálíte minimálně 300 kilokalorií. Ping pong může hrát téměř každý. Zlepšuje fyzičku, postřeh a koordinaci celého těla.

Zdroje informací

https://www.proslim.cz/sport-a-hubnuti/ – Sport a hubnutí