Je váš sen vrátit se po operaci kolene ke sportu, co nejdříve? Jde to

Je váš sen vrátit se po operaci kolene ke sportu, co nejdříve? Jde to

Utrpěli jste těžké poranění kolene, které si žádá rekonstrukci předního zkříženého vazu (ACL)? Sepsali jsme nejčastější otázky, které pacienti pokládají.

Jak vznikne poškození ACL?

Přímý náraz do kolene při kontaktním sportu bývá nejčastější příčinou– např. při fotbale, hokeji, florbalu nebo basketu. Poranění vzniká po pádu na koleno. Koleno se otočí do nezvyklé pozice, kolenní kloub rotuje, načež vznikne poranění kolenního vazu. Nejčastěji to zasáhne přední křížový vaz, ale zranění může postihnout i jiné vazy.

Jak se pozná poškození vazů ACL?

Poraněný si ze začátku myslí, že mu koleno vyskočilo ze jinak správné pozice. Koleno začne bolet a nelze ho ohýbat. Druhý den po úrazu je viditelný otok, okolí kolena je velmi bolestivé. Nemocný si musí dojít za specialistou, který určí, k jakému zranění doopravdy došlo. Pokud se poškodily vazy kolenního kloubu, čeká pacienta série vyšetření a zvážení nutnosti operace. Nutnost operace určí lékař, ohlíží se na faktory jako věk pacienta, stupeň poškození a bolesti. Pokud je operace doporučena, je nutné po operaci začít s rehabilitací kvůli obnovení hybnosti dané končetiny. Před operací pacient podstoupí důležitá vyšetření.

Co znamená konzervativní léčba?

Konzervativní léčba se snaží obejít operativní zákroky. Pacient podstupuje pravidelnou rehabilitaci, fixuje své koleno ortézou a cvičí s motodlahou. Vývoj zlepšení je lékařem hodnocen a monitorován. Pokud se vazy nehojí tak, jak mají, je zvolen operativní zákrok. Všechna tato rozhodnutí činí na základě výsledků ošetřující lékař.

Proč je nutné absolvovat operační výkon při poškození vazů ACL?

Poškození ACL ovlivňuje nejen kloub, ale také okolní svaly, narušuje pohybové návyky – způsob chůze, postoj, postavení páteře a nohou. Špatný postoj může poničit například menisky nebo chrupavky.

Jak vypadá předoperační fáze v nemocnici?

Pacient podstoupí svalový rozbor, klinickou diagnostiku a také přístrojovou diagnostiku. Lékař určí datum a čas operativního zákroku. Ošetřující lékař si prohlídne a zkontroluje všechna předoperační vyšetření. Před operací je nutné, aby si pacient prošel instruktážním cvičením pro předoperační a bezprostředně pooperační období. Také si natrénuje chůzi o berlích.

Jak vypadá operace ACL

Operace spočívá v umístění štěpu a jeho fixaci v kolenním kloubu. Existují dvě základní techniky – pomocí šlach hamstringů (STGR), nebo pomocí patelární šlachy (BTB). Obě techniky jsou stejně hojně využívané a záleží pouze na chirurgovi, jaký způsob zvolí. Typ operace volí podle stavu pacienta a zranění. Štěpy se fixují kostním cementem a vstřebatelnými šrouby. Přestavba štěpu trvá zhruba 1 rok.

Jak vypadá plastika pomocí šlach hamstringů (STGR)?

Při operaci se odebere jedna až dvě šlachy ze skupiny hamstringů. Šlacha je dlouhá přibližně 27 až 30 centimetrů, upravuje se do tvaru čtyřpletence. Délka vzniklého štěpu je asi 8 centimetrů, tloušťka 8 až 10 mm. Štěp se zavádí do kolene na místo předního křížového vazu, v koleně se fixuje, poté prochází histologickým vhojením.

Jak vypadá plastika pomocí paterální šlachy (BTB)?

Při operaci se odebere střední část paterální šlachy se dvěma kostními bločky – jeden z bércové kosti, druhý z čéšky. Šlacha je dlouhá přibližně 10 cm a široká asi 9 mm. Monoštěp se zavede do kolene na místo předního křížového vazu, fixuje se zde a projde postupem času histologickou přestavbou a vhojením.

Mohu si vybrat štěp?

Typ štěpu určuje operatér na základě typu poškození vazu, pacientova věku a jeho sportovních potřeb.

Jaké jsou komplikace po operaci?

Mezi komplikace patří zvětšená jizva, mírně volný kloubu nebo výpotky, omezení hybnosti. Úspěšnost operace je velmi vysoko, dosahuje až 90 %.

Je operace bolestivá?

Po domluvě s anesteziologem dostane pacient tlumící léky, díky nimž se sníží pooperační bolestivost. Operace probíhá v narkóze, takže výkon není bolestivý.

Za jak dlouho mě propustí z nemocnice?

Pacient je do domácího ošetření poslán po vyndání stehů, což znamená cca za 2 týdny. V nemocnici se pacient naučí pečovat o jizvu a zacvičí si s fyzioterapeutem. Naučí se, jak správně chodit a zacvičí si s motodlahou. Rehabilitaci je možné ukončit v situaci, kdy jde s kloubem pohybovat a kdy je bez výpotků. Lékař kontroluje, jestli má končetina dostatečnou svalovou sílu stehna a jestli je pohybová koordinace stejná jako před operací.

Jak dlouho trvá rehabilitace po operaci?

Rehabilitace by měla probíhat minimálně 5 měsíců. Přestože je posilování a rozcvičování náročný proces, vyplatí se. Vaše končetina se zpevní, zvýší se její stabilita. Díky tomu se lze navrátit ke každodenním a sportovním aktivitám jako před úrazem.

Jak mám rehabilitovat správně a efektivně?

Jedině častá rehabilitace vám zaručí rychlý návrat do běžného života. Proto nezapomeňte koleno fixovat správnou ortézou ve dne i v noci a rehabilitovat s motodlahou. Motodlahu vám moc rádi zapůjčí. Díky motodlaze na sobě pocítíte rychlé, a hlavně perfektní výsledky.

Je váš sen vrátit se po operaci kolene ke sportu, co nejdříve? Jde to

Jakou motodlahu si mám vypůjčit?

Pacientům po operaci ACL či TEP doporučujeme motorovou dlahu Artromot K1 Klasik. Její ovládání zvládnete během chvilky. Rehabilitaci lze provádět u oblíbeného filmu, seriálu či knihy. Motodlaha se postará o to, aby se vaše koleno dostalo zpět do formy. Nejenom, že se vám zhojí chrupavky a ustoupí otoky, ale také se podpoří lymfatická cirkulace měkkých tkání v kolenním kloubu.

Motodlahu si můžete ihned vypůjčit v naší půjčovně. Jelikož je o motodlahu veliký zájem, doporučujeme, abyste si ji, co nejdříve rezervovali. Můžete klidně už dnes. Pro rezervaci stačí zavolat na telefonní číslo +420 602 155 136, nebo napsat na e-mail info@proormedent.cz. Půjčení na jeden den stojí 250 Kč i s DPH, od 31. dne zaplatíte 220 Kč.

Jakou ortézu si mám po operaci vybrat?

Nezapomeňte ani na ortézu. V pooperačním období vám koleno zpevní a uchrání před nečekanými pohyby, které mohou způsobit další zranění. Noste ji při chůzi, odpočinku i spánku. Nejkvalitnější ortéza na koleno je CTi OTS. Její nošení můžete zkonzultovat v naší půjčovně, stejně tak si ji zde lze i vyzkoušet. Pro koho je ortéza vhodná? Je skvělá pro pacienty s nestabilním postranním kolenním vazem (MCL, LCL), zadním zkříženým vazem (PCL), zkříženým vazem (ACL) nebo s rotační či kombinovanou nestabilitou.

Domluvte si její zapůjčení na telefonním čísle +420 602 155 136 nebo napište na e-mailovou adresu info@proormedent.cz. Půjčení na jeden týden stojí 1200 Kč i s DPH.

Chcete znát více informací? Přečtěte si článek s odpověďmi na nejčastější otázky o rekonstrukci křížového vazu.

Scroll to Top