Najděte dobrou náladu a klid s jógou

joga

Jóga nám pomáhá zahánět napětí a stres. Prokazatelně má blahodárných účinky na naši psychiku, navozuje pocit klidu, zlepšuje náladu a pomáhá nalézt duševní rovnováhu. Jak jóga účinkuje?

Velkým problémem dnešní zrychlené doby je stres. Ovlivňuje naši psychiku, myšlenky, emoce i fyzickou stránku těla. Stres nám zrychluje tep a srdeční aktivitu, více se potíme, naše svaly jsou v napětí a žaludek se nám stáhne. Naše játra začnou více uvolňovat glukózu pro produkci energie.

Účinky stresu a zdravotní potíže

Stres nás sice udržuje ve střehu, pokud ale dlouhodobě čelíme tlaku bez úlevy a klidu, jsme přepracovaní a vznikne tenze. Žlázy s vnitřní sekrecí začnou produkovat stresové hormony, jako je adrenalin a kortizol. Časem se objeví zdravotní komplikace. Dlouhodobý stres se projevuje bolestí hlavy i na hrudníku, problémy s trávením, se spánkem či hypertenzí. Zhoršuje artrózu, astma, kožní choroby, diabetes i srdečně-cévní choroby.

joga

Jak pomůže jóga

Od práce, povinností a stresu nám pomůže vnitřní zklidnění a smíření. Jedním ze způsobů, jak navodit pocit klidu a dobré nálady je jóga. Ta spočívá v protahování a posilování svalů i celého těla. Pomocí koncentrace v různých pozicích a kontrolovaného, pomalého dýchání naše tělo i mysl relaxuje a současně dobíjí novou energii. Pokud s jógou nemáte zkušenosti, vyzkoušejte vedené lekce jógy, kde se naučíte správně provádět základní pozice, soustředit se a dýchat.

Vědecká studie

Vědecká studie provedená na Deakinově univerzitě v Melbourne probíhala 6 týdnů. V té době vědci zkoumali vliv pravidelného praktikování jógy na vnímání působícího stresu. Šlo o dechové techniky, tzv. pránajámy, fyzické cvičení, tzv. ásany, řízenou relaxaci a také meditaci. Účastníci studie podstoupili psychometrické měření před zahájením studie a po jejím ukončení. Měření i subjektivní pocity zúčastněných dokládají redukci symptomů stresu, úzkostí i depresí.

joga

Jóga a psychika

Při praktikování jógy dochází k regulaci aktivity sympatického nervového systému i soustavy hypotalamus, hypofýzy a nadledvinek. Spouští se parasympatický systém, dojde k fyzickému uvolnění a ke zklidnění. Při soustředěném provádění pozic se zbavujeme negativních myšlenek a mentálního napětí, zklidňuje se nám mysl a jsme vedeni k prožitku přítomného okamžiku. To nám zlepší náladu a navodí pocit vnitřního klidu. Základem je pravidelné praktikování jógy a soustředěnost.

Pozitivní vliv jógy

  • Zklidní naše tělo – správně prováděné pozice uleví od napětí a podpoří relaxaci, žlázy s vnitřní sekrecí spouštějí produkci hormonů pro uvolnění.
  • Zklidní naši mysl – pravidelné soustředění na jógu se správným prováděním pozic propojených s dechem nás odvede od starostí a navodíme pocit klidu.
  • Naučí nás správně dýchat – při stresu je náš dech mělký a rychlý, naše tělo je napjaté. Hluboké, soustředěné dýchání během jógy přináší úlevu od úzkosti.
  • Naučí nás ovládat mysl – jóga nás učí svou mysl nastavit na vědomé prožívání přítomného okamžiku a vědomě si zvolit ve stresových situacích klidovou reakci.
  • Naučí nás vypouštět negativní emoce – jako je strach, zlost nebo vina, zejména díky pozicím uvolňující šíji, ramena a boky, kde se nám napětí nejvíce hromadí.

joga

Meditace a vědomá všímavost

Dechová cvičení a meditace jsou součástí jógy. Trénink všímavosti, známý jako mindfulness, vede ke zmírnění stresu a spokojenějšímu životu. Pomůže nám se zklidnit a vyrovnat se s emocemi. Vede k větší vnímavosti i lepší schopnosti komunikace. Zaměření na přítomný okamžik nás odvede od spěchu a stresu. Užíváme si život tady a teď.

Mobilní aplikace a dechová cvičení

V době virtuální reality si pro zklidnění můžete pořídit i mobilní aplikaci. Fitness tracker Spire měří kroky, spálené kalorie, ale i to, jak dýcháte a jakou máte náladu. I touto metodou lze dojít ke zklidnění, zvýšení odolnosti před psychickými obtížemi. Hra Champions of Shengha zařazuje do hry chvilky zaměřené na hluboké a klidné brániční dýchání. Monitor se napojuje skrz bluetooth nebo fitness tracker. Čím klidnější dech, tím získáte více bonusů do následujícího kola hry.