Karnitin a jeho 9 účinků: Může působit i negativně?

Karnitin a jeho 9 účinků: Může působit i negativně?

L-karnitin je známý tím, že má pomáhat s hubnutím i nabírání svalové hmoty a je velmi užívaným potravinovým doplňkem. L-karnitin je tělu vlastní látka, konkrétně aminokyselina, kterou si organismus umí v určitém množství vyrobit. Výroba je však podmíněna dostatečným množstvím aminokyselin Lysinu a Methioninu, vitamínu B3 a B6 a vitamínu C, navíc za působení železa. Jaké jsou však jeho další účinky?

1                   Spalovač tuku

Pokud se snažíte zhubnout, L-karnitin snižuje únavu, potlačuje chuť k jídlu a pomáhá zabraňovat ukládání tuku. Navíc zvyšuje aerobní kapacitu a pomáhá spálit více kalorií. Proto je vhodný na podporu hubnutí, a to i po porodu. Kojení pomáhá po porodu spalovat kalorie, snižovat váhu nabranou v těhotenství, ale snižuje i hladina karnitinu v těle matky. S karnitinem jdou kila rychleji dolů.

2                   Tvorba svalové hmoty a snížení její ztráty

L-karnitin pomáhá budovat svaly, zvyšovat jejich sílu a váhu, tvořit svalovou hmotu a zvětšit svaly. Ztráta kostní hmoty hrozí hlavně ženám po menopauze a seniorů, kdy zvyšuje pravděpodobnost rizika zlomenin, osteoporózy a artritidy. L-karnitinu eliminuje ztrátu kostní hmoty a navíc zlepšuje její strukturu.

3                   Podpora imunitního systém

L-karnitin je skvělý antioxidant, zabraňuje poškozování zdravých buněk volnými radikály, pomáhá při nachlazení i alergiích a umí podpořit obranyschopnost těla.

4                   Podpora funkce mozku

Lidé v pokročilém věku často chtějí podpořit fungování mozku. L-karnitin pomáhá předcházet problémům s funkcí mozku způsobených u seniorů věkem či stresem, který se projevuje u většiny populace. Podle některých studií dokonce funguje mnohem lépe a navíc déle než ginkgo biloba.

5                   Pomoc při onemocnění srdce

Karnitin patří k látkám, jež se používají při onemocněních srdce. L-karnitin se dle studií může užívat společně s konvenční léčbou anginy pectoris, kde navíc snižuje potřebu léků. Při cvičení s karnitinem mizí bolesti na hrudi. Studie prokazují, že užívání L-karnitinu snižuje po srdečním infarktu pravděpodobnost rizika recidivy.

Karnitin a jeho 9 účinků: Může působit i negativně?

6                   Pomoc při onemocnění ledvin

Ledviny produkují karnitin přirozeně, ale ne u lidí s onemocněním ledvin. Nemocné orgány ho nejsou schopny produkovat v dostatečném množství, proto je vhodné dodat L-karnitin v doplňku stravy.

7                   Na mužskou neplodnost

L-karnitin se doporučuje mužům, kteří mají nízké hladiny spermií a snaží se počít dítě. Zlepšuje počet spermií, ale i samotou kvalitu spermatu.

8                   Na diabetes 2. typu

Užívání karnitinu může lidem s cukrovkou 2. typu velmi prospět. L-karnitin totiž u diabetiků účinně zvyšuje oxidaci glukózy, její ukládání a také příjem.

9                   Pomoc při otravě kyselinou valproovou

Kyselina valproová je chemická sloučenina v lécích zvaných valproáty, užívaných na migrénu, epilepsii a bipolární poruchy jako schizofrenie. Objevuje se v léku Depakote, Depakote ER, Depakene, Depacon, Depakine a Stavzor. Každý rok se objeví mnoho případů otravy kyselinou valproovou, kterou obsahují antiepileptická a sedativně-hypnotická léčiva. L-karnitin sice nepůsobí zcela jako protijed, ale jeho užívání v případě této otravy opravdu velmi pomáhá.

Karnitin a jeho 9 účinků: Může působit i negativně?

L-karnitin a jeho negativní a vedlejší účinky

Nežádoucím účinkem L-karnitinu je to, že může mírně snížit množství hormonů štítné žlázy a způsobit nevolnost. Doplňky stravy zajistí lepší vstřebatelnost a dostatečnou dávku L-karnitinu než přirozené zdroje ze stravy, zejména pokud je v tekuté formě, anebo v prášku. Aby se vám dobře usínalo, nedoporučuje se brát L-karnitin před spaním.

Doplňování karnitinu je podle odborníků bezpečné i v těhotenství a u kojení, ale vždy doporučujeme se poradit s ošetřujícím lékařem. Při dávkování L- karnitinu jsou doporučeny 2 až 4 g denně pro příznivé účinky a lepší tréninkové cíle.

Přírodní zdroje karnitinu

Dobrým přirozeným zdrojem karnitinu je červené maso a mléčné výrobky, dále pak zelenina, zejména artyčoky, chřest, brokolice, růžičková kapusta, česnek, petržel, ale i ovoce jako meruňky a banány, obsahuje ho pohanka, kukuřice, ječmen či celozrnná pšenice nebo pivovarské kvasnice a včelí pyl.

Scroll to Top