Kde koupit český česnek?

Není česnek jako česnek, aneb ten čínský není zrovna to pravé ořechové. Tuhle větu v různých variacích slyšíme určitě všude. K české kuchyni patří český (tedy možná ve většině případů spíše moravský) česnek a rozhodně to není vlastenecké klišé.


Do omáček, pomazánek, salátů, k zelenině, k hovězímu masu, k rybě.

A jestli jste z venkova, asi si nedovedete představit králíka jinak, než právě na česneku. Česnek má prostě v kuchyních snad celého světa tisíc a jedno využití.

Výhodou českého česneku je výraznější a příjemnější chuť. I kdyby v Číně vypěstovali sebelepší odrůdu, mají tamní pěstitelé ještě jednu velkou nevýhodu.

Tou je samozřejmě geografická vzdálenost, česnek se musí do značné míry chemicky ošetřovat, a to samozřejmě má vliv na jeho chuťové vlastnosti.

Čečeský česnek cenaský česnek můžete mít doma prakticky druhý den po objednání, pak už postačí jen dát jej na suché a temné místo nebo třeba do ledničky.

Obvyklá cena česneku se pohybuje od 120 – 180 Kč/ kilogram. Děsíte se? Ne, je to jako se sušenými houbami nebo lékořicí.

Prostě nespotřebujete jednorázově tolik česneku, někdy stačí k dochucení polévky jen malý stroužek, a pokud jej právě nechřoupete s chlebem ve velkém, jedna palička může vydržet ve spíži i několik dní.

Dohodněte se s příbuznými a přáteli, objednejte si několik kilogramů a podpořte tuzemské pěstitele. Proč si kupovat česnek bez chuti a aroma v supermarketech? Český česnek není drahý a v kuchyni je prostě nezastupitelný. Když ho budete dobře skladovat, vydrží klidně i celou zimu.

A jak působí na zdraví?

Obsahuje cenné vitamíny a minerály, posiluje imunitu, zlepšuje trávení, snižuje hypertenzi, hladinu cholesterolu. V neposlední řadě se využívá i v době chřipek a nachlazení, pomáhá i při onemocněních střev.

V lidovém léčitelství je považován za učiněný všelék – a neberte tu medicínu, když ještě tak dobře chutná…

Výtečný český česnek si můžete koupit třeba na webu pestujucesnek.cz. Přední české odrůdy plné chuti patří do každé správné kuchyně. Česnek nakonec ne nadarmo využívají i ve francouzské gastronomii, která je proslulou baštou všech skutečných gurmánů!

One Response