
Snad nejužívanějším stimulantem, který pravidelně užívá velké množství z nás patří kofein, který je obsažený nejen v kávě, ale i v dalších nápojích, ať už jde o zelený čaj nebo yerbu maté. Pro mnoho z nás je ranní šálek kávy samozřejmostí, uvědomujeme si ale, jaký
Kofein je alkaloid, který příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Kofein je pravděpodobně nejrozšířenější stimulant na světě, který se užíváním ve větším množství stává drogou.
Konkrétní informace:
kofein jako droga – je možná závislost?
jaká je doporučená denní dávka
jak poznat přecitlivělost na kofein
Účinky kofeinu jsou takové, že stimuluje centrální nervovou soustavu, díky čemuž se můžeme lépe soustředit a vydržíme déle nespát. Účinky se mohou projevovat už během několika minut od požití, záleží v jaké formě do sebe kofein dostaneme. Užití kofeinu v kávě zrychlí účinky, naopak v čaji kvůli výskytu dalších látek kofein nepůsobí rychle, ale až po více než půl hodině.
Oblíbenost kofeinu je velmi vysoká, v severní americe denně užívá kofein naprostá většina obyvatel. Tato látka však působí jako droga (více v článku kofein a závislost) a má kromě výhod i vedlejší účinky, které bychom neměli opomínat.
Příliš mnoho kofeinu může mít za následek nervozitu, napětí a pocity úzkosti. Navíc kofein dehydratuje, takže je potřeba doplňovat při užívání vyšších dávek dostatek tekutin.
Při vynechání po dlouhodobém užívání mohou nastat abstinenční příznaky, jako je nespavost, podrážděnost a bolesti hlavy. Některé studie dokazují, že by někteří lidé se srdečními chorobami neměli pít více než 5 šálků denně, jinak by to mohlo být nebezpečné.
Když je dítě, které je zvyklé konzumovat velké množství čokolády a limonád, najednou připraveno o přísun kofeinu, projeví se u něj abstinenční příznaky, které zahrnují bolesti hlavy, žaludeční křeče, podrážděnost a deprese. Kromě toho, že silně zatěžuje endokrinní systém, kofein zbavuje účinku vitamín B1 (thiamin) a inositol a má močopudné účinky, které mohou z organismu odplavovat draslík a zinek a zabraňovat řádné asimilaci vápníku a železa!
V čem se kofein nachází?
Kofein najdete v mnoha potravinách, většinu z nich však používáme k přípravě nápojů. Vysoký obsah kofeinu s rychlou účinností má káva dále pak tuto látku najdeme například v semenech guarany, v listech yerby maté anebo v zeleném nebo černém čaji.
Pokud chcete přijmout méně kofeinu v kávě, doporučuji pít 100% Arabicu, kde je o 1/2 méně kofeinu nežli v Robustě. Pokud tedy kupujete kávu, tak si přečtěte o jaký druh kávy jde.