Masážní válec – na co všechno se dá využít

Masážní válec - na co všechno se dá využít

Pokud nemáte čas chodit každý týden na masáž, zkuste se namasírovat sami. Masáž s pomocí pěnového masážního válce vám uleví od zatuhlých svalů i bolestí při válení.

Masážní pěnový válec se zvláštními vroubky používají sportovci. Roller se během posledních několika let vypracoval z pomůcky pro pár sportovců, trenérů a doktorů na pozici nepostradatelného pomocníka mnohých z nás. Jak masážní válec funguje?

Masážní válec - na co všechno se dá využít

Masážní pěnový válec

Pěnový válec roller je sportovní automasážní pomůcka. Jen si na něj jednoduše lehnete a válíte se po místě, které momentálně potřebujete uvolnit nebo prohřát. Zaměřit se můžete na záda, krk, dolní i horní končetiny nebo hrudník. Roller se dá použít asi na cokoliv. Procedura může být někdy i bolestivá, proto je dobré začínat opatrně a tlak na masírované místo zvyšovat pozvolna a zlehka. Válení na válci je však velmi příjemné až návykové.

Na co se masážní válce používají

Roller vám pomůže vyřešit celou řadu vašich zdravotních problémů. Naprosto skvělé jsou jako pomůcka v oblasti regenerace po náročné fyzické zátěži. Pěnový válec vám dokáže efektivně pomoci od vašich zatuhlých svalů. Princip, na kterém masážní válce fungují, je uvolnění takzvaných spoušťových či spouštěcích bodů neboli trigger points.

Masážní válec - na co všechno se dá využít

Jak fungují naše svaly

Tyto body představují nejrozšířenější funkční změny u bolestivých poruch, které však mohou být i vlastním zdrojem bolesti. Tyto změny pak nepostihují celý sval nebo svalovou skupinu, ale postihují pouze určitý soubor svalových vláken, kde se vyvinuly v menší či větší míře zatuhlé body nazývané uzlíky, které se vyznačují zvýšeným napětím a zvýšenou bolestivostí. Po ztuhnutí svaloviny a vytvoření uzlíků se sval stáhne. Na dotek je tvrdý a kompaktní, ztrácí elasticitu a poddajnost. Pokud zůstane stažený, může dojít ke zhoršení jeho prokrvení, přeměně části vláken na vazivo a ztrátě pružnosti svalu.

Jak masáž funguje

Masáž na pěnovém válci bolest svalů výrazně zmírní. Pomáhá obnovit elasticitu ve svalech a zlepšit náš svalový rozsah. Pěnové válce se často používají při pomalém rolovaní jako doplněk strečinku, který ale nevynechávejte. Můžete se také na válci zastavit na bolestivém bodě. Kromě uvolnění a protažení svalů se tyto válce dají použít k prohřátí svalů před tréninkem. Stačí zkrátit a zrychlit rolování přes jednotlivé svalové partie.

Masážní válec - na co všechno se dá využít

Zvolte si z různých provedení

Jednotlivé válce mají různé podoby. Nejčastěji mají duté plastové jádro, ty levnější jsou z pěnového masivu. Výhodou plastového jádra je extrémně vysoká odolnost. Válec si pak poradí i s hmotností přes 100 kilogramů a nedeformuje se. To se pěnových válců netýká. Plášť válce může být hladký nebo s výstupky, které simulují dotek plochy nebo špiček prstů. Nejkvalitnější válce mají povrch rozdělený a lze si vybrat používanou část.

Jak si vybrat pravý válec

Při výběru se řiďte výdrží, komfortem a cenou. Čím měkčí pěna, tím pohodlnější masáž, ale nedostanete se tak hluboko do svalové tkáně. Měkké válce se hodí pro začátečníky a sportovce se svalovými problémy. Nízká životnost je vyvážena nízkou cenou. Tvrdší válce jsou při masáži efektivnější a mají dlouhou životnost. Jsou také dražší. Válec poznáte podle dutého plastového jádra, ale existují i válce z tvrzené pěny.

Vyzkoušejte prověřené značky

Nejznámější rollery jsou třeba od značky Trigger Point Therapy, která patří i mezi nejdražší. Propracovaný válec ale hned tak nezničíte. Prověřené jsou i značky Bodytrading a Performance Roller. Neznačkové válce jsou levnější, účel splní, ale méně vydrží.

 

Scroll to Top