Předávkování na kofeinu – doporučená denní dávka

předávkování kofeinem

Ve stresových a náročných situacích, kdy potřebujeme podat co nejlepší výkon můžeme sáhnout po stimulačních účincích kofeinu. Je zde nějaké riziko toho, že by došlo k předávkování a jaká je vlastně doporučená denní dávka kofeinu?

I když se asi v praxi s takovým množstvím kofeinu nesetkáte, je možné se opravdu smrtelně předávkovat. Muselo by dojít k požití kofeinu v poměru 150 mg/kg váhy. Člověk s váhou okolo 80 kg by tak musel vypít asi 100 šálků kávy, aby dávka odpovídala.

Doporučená denní dávka kofeinu je zhruba 300 mg, což odpovídá třem šálkům kávy anebo jsou to například 4 energetické nápoje Redbull (podívejte se na obsah kofeinu v kávě a čaji). Osobám citlivějším na kofein doporučujeme užívání v dřívějších hodinách, aby se stihl kofein odbourat a nedocházelo k problémům se spaním.

Jak poznat předávkování? Příznaky intoxikace

Mezi příznaky předávkování kofeinem patří zvýšená srdeční činnost, úzkost, napěstí, nervozitu či závratě. Kvůli tomu, že kofein překysule je možné, že nastane menší překyselení žaludku. Při vyšších dávkách může jít dokonce i zhoršené dýchání a menší halucinace (slabší záblesky).