7 druhů přejídání: Jaké mají důsledky? Jak se ho zbavit?

hubnutí

Máte hlad příliš často, a to bez ohledu na to, že jste snědli vydatný oběd či večeři? Neustálý hlad vede k přejídání i tloustnutí a především neprospívá našemu zdraví.

1.      Jíte málo často a v dlouhých časových odstupech

Dlouhé mezery mezi jídly mohou vést k neustálým pocitům hladu. Zpomalený metabolismus bývá díky nepravidelnému stravování, hladovění či jednostranným dietám. Tělo ukládá energii do zásoby a tráví pomaleji. Pravidelné a dostatečné porce zasytí až na 3 hodiny a metabolismus správně funguje.

Odborníci na výživu doporučují snídaně, aby metabolismus začal dobře fungovat a spalovat a dostatečný pitný režim. Jiní odborníci zase doporučují krátkodobé půsty a jedení po dobu 8 hodin a přestávku 16 hodin pro očistu organizmu. Je třeba vypozorovat, co vyhovuje vám. Večer se doporučuje nejíst 2 až 3 hodiny před spaním. Trávicí ústrojí potřebuje regeneraci a těžká jídla zhoršují kvalitu spánku.

2.      Dehydratace aneb hlad je převlečená žízeň

Voda v kombinaci s vlákninou navodí pocit sytosti. Nedostatečný pitný režim může zvyšovat pocit hladu. Dehydratace zpomaluje spalování, únavu, bolest hlavy i pocit hladu. Někdy stačí po ránu voda s citronem či bylinky. Při dehydrataci je moč tmavě žlutá. Při dostatečném pitném režimu světle žlutáčirá.

7 druhů přejídání: Jaké mají důsledky? Jak se ho zbavit?

3.      Pokrmy s nesprávným poměrem živin

V jídlech si hlídejte 3 základní složky, tedy vlákninu, bílkoviny a zdravý tuk pro vstřebání živin. Pomohou vám zpomalit zažívání, udržet hladiny krevního cukru v rovnováze a zasytit na delší dobu. Dostatek proteinů je stavebním kamenem pro aktivní svalovou hmotu, jenž využívá energii pro rychlejší metabolismus.

Konzumujte maso a rybydomácího chovu. Zahušťujte strouhanou bramborou či luštěninovými přípravky místo bílé mouky a místo smetany dejte do omáčky třeba tvarohovou Lučinu. Vařte z čerstvých produktů se spoustou zeleniny. Důležitý je i dostatek železa. Ten přenáší kyslík do buněk a svalů aby metabolismus nestagnoval.

4.      Nadměrné množství jednoduchých sacharidů a cukrů

Konzumace velkého množství jednoduchých sacharidů jako je bílé pečivo, sladkosti, těstoviny nebo moučníky zvyšuje chuť k jídlu. Rychle stoupne hladina krevního cukru a v zápětí poklesne a tělo chce další jídlo. Večer jezte hlavně bílkoviny. Sacharidy zvyšují hladinu inzulinu, který znemožní spalování tuku. Proteiny regenerují a vyživují svaly, které se významně podílejí na spalování tuků.

7 druhů přejídání: Jaké mají důsledky? Jak se ho zbavit?

5.      Nadměrný stres

Za neustálým pocitem hladu a přejídáním může být i stres, který zvyšuje produkci hormonu kortizolu, který podporuje chuť k jídlu. Ve stresu konzumujeme potraviny, které sice přechodně sníží úzkost, ale končí to přejídáním a zvýšenou chutí k jídlu. Hladina kortizolu v krvi je vysoká hlavně u lidí pod velkým tlakem, což zpomaluje metabolismus, způsobuje únavu, deprese, přibírání, další stres a nervozitu.

6.      Nedostatek spánku

Nedostatek spánku způsobí pocit hladu a touhu po tučných a sacharidových pokrmech. Spánek je úzce spojen s hormony hladu leptinem a ghrelinem. Ghrelin je hormon hladu, vytváří se v tenkém střevě, dvanáctníku a žaludku, jde do mozku a zvyšuje chuť k jídlu. Pro jeho dostatek se doporučuje pomalé vychutnávání jídla.

Leptin je hormon sytosti a pomáhá nám regulovat hmotnost. Při nedostatku nám hrozí neustálý hlad a obezita. Správnou hladinu si udržíte zdravou stravou, pravidelnou konzumací omega-3 mastných kyselin, půlhodinovým cvičením denně a dostatkem spánku. Ve spánku navíc hladina leptinu přirozeně stoupá.

7 druhů přejídání: Jaké mají důsledky? Jak se ho zbavit?

7.      Zdravotní problémy

Pokud jste vše vyloučili, zajděte za lékařem, aby vyloučil zdravotní problém a nemoc. Může jít o způsob, jak zastavit přejídání. Chuť k jídlu zvyšuje cukrovka, hypertyreóza, deprese i některé léky a někdy je nutná léčba. Záchvatovité a emoční přejídání způsobují poruchy příjmu potravy, jako je anorexie či bulimie.

Může to být i psychická porucha a psychosomatika. Dlouhodobé přejídání večer vede často k obezitě. Krátkodobé jednorázové přejídání je většinou ze stresu či nudy. Kvůli výkyvům hormonů někdy dochází k přejídání v těhotenství.

Scroll to Top