TOP 5 domácích přírodních nakopávačů, které vás nastartují

přírodní nakopávač

Pokud chcete pro tělo vytěžit z tréninku co nejvíc, místo kreatinu, aminokyselin BCAA, glutaminu a dalších fitness suplementů vyzkoušejte přírodní produkty, jako jsou houbové a bylinné adaptogeny. Uvedené nakopávače opomíjejí psychologické i emocionální potřeby i negativní biologické a chemické stresory sportovce.

Zvýší fyzický výkon a zapojí i hlavu

Síla, rychlost a vytrvalost nesouvisí jen s fyzickou kondičkou. Výkon ovlivňuje i nastavení mysli, emoční stav a síla imunitního systému. Výkony profesionálních sportovců jsou výsledkem pravidelného tréninku, vynikající sebedisciplíny, důkladné péče o zdraví a schopnosti i při maximálním stresu zachovat klidnou hlavu. Zvýšit fyzický výkon a stabilizovat emoce umí i adaptogeny, které jsou před tréninkem mnohdy lepší než známá káva.

Adaptogeny zvyšují odolnost organismu vůči:

  • fyzickým stresorům – teplo, chlad a námaha
  • chemickým stresorům – toxiny a těžké kovy
  • biologickým stresorům – bakterie a viry

Účinky adaptogenů:

  • usměrňují stresovou reakci těla
  • extrémnímu fyzickému, duševnímu, emočnímu a chemickému stresu nedovolí překročit zdravou míru
  • odolávají nezdravým dopadům stresu
  • pomáhají obnovit rovnováhu v kardiovaskulárním, imunitním a hormonálním systému
  • udržují vysoké hladiny testosteronu, nezbytného pro růst svalové hmoty, zotavení po výkonu i psychické odhodlání

Pokud jsou stresové hormony, jako je kortizol, vylučovány v nadbytku, mohou způsobit vážná poškození, ale i úplné vyčerpání. Tomu adaptogeny zabrání.

Jak fungují adaptogeny

Adaptogeny zvyšují hladiny ATP – energie a kreatin fosfátu – síly. Obsahují velmi silné antioxidanty, ochraňují membrány mitochondrií a DNA, zlepšují kardiovaskulární funkce i účinnost kyslíku, podporují tvorbu bílkovin a dalších látek nutných pro obnovu buněčných a tkáňových poškození. Proto jsou ideálním doplňkem pro optimální výkon, rychlost a vytrvalost.

přírodní nakopávač

1.      Houba Kordyceps pro dostatek kyslíku

Houba Kordyceps roste ve vysokých horách Číny, Nepálu a Tibetu. Oba typy, cordyceps sinesis a cordyceps militaris, obsahují adenosin, kyselinu kordycepovou, kordycepin a další příbuzné sloučeniny, které pomáhají tělu v modulaci oxidu dusnatého, boji proti zánětu a únavě nadlevin.

Zvyšují odolnost vůči fyzickému, duševnímu a emocionálnímu stresu. Obsahují i do detailu prozkoumané betaglukany podporující imunitní funkce. Dříve se houba používala při aklimatizaci na vysoké nadmořské výšky. Dnes její schopnost navýšit kapacitu kyslíku pro lepší odolnost a vytrvalost využívají hlavně sportovci.

přírodní nakopávač

2.      Kořen ashwagandy pro nárůst svalové hmoty

Kořen Ashwagandy se v tradiční medicíně používá již přes 2 500 let. Studie ukázaly, že snižuje stres, posiluje paměť, zvyšuje antioxidační aktivitu a zlepšuje imunitní funkce. Při sportu podle výzkumů zvyšuje rychlost i sílu a pravidelnou suplementací docílíte výrazného nárůstu svalové hmoty.

přírodní nakopávač

3.      Rhodiola Rosea pro chuť do života

U sportu potřebujete být psychicky v pohodě, mít klidnou mysl a ovlivnit duševní výkon. Rhodiola Rosea neboli rozchodnice růžová zlepšuje schopnost učení, bystří paměť a abstraktní myšlení, rozjasní mysl, zvýší psychickou rychlost a dodá nový příval energie. Díky biochemickému vlivu na hladinu neurotransmiterů, především serotoninu a dopaminu pomáhá proti depresím, úzkostem a stresům.

přírodní nakopávač

4.      Zelený čaj Matcha pro zrychlení metabolismu

Zelený čaj Matcha má tradici více než 800 let. Dříve ho užívali samurajové. Umí dlouhodobě zrychlit metabolismus, regulovat tuk v oblasti břicha a zvýšit fyzický výkon. Navíc redukuje stres, hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém. Prášek z tohoto zeleného čaje se užívá rozmíchaný ve vodě. Matcha latte se podává jako směs s našlehaným mlékem. Jako pre-workout nápoj funguje i klasický zelený čaj díky kofeinu, který vás nakopne.

přírodní nakopávač

5.      Nápoje z červené řepy pro zvýšení výkonu

Červená řepa je skvělý antioxidant a zvyšuje průtok krve v těle. Podle výzkumů dokáže zvýšit výkon a slouží jako přírodní nakopávač. Před tréninkem si ji dejte do odšťavňovače nebo si ji přidejte k jídlu. Vhodné je dlouhodobé užívání. Do smoothie pro dostatek cukru přidejte banán s kokosovým mlékem a lžící ovesných vloček.

Scroll to Top