Veganská dieta: Pomůže zhubnout? Na co si dát pozor?

Veganská dieta: Pomůže zhubnout? Na co si dát pozor?

Chcete shodit přebytečná kila, ale cvičení a běžné diety vám vůbec nezabírají? A slyšeli jste už někdy o veganské dietě?

Veganská dieta ze svého jídelníčku vylučuje všechny živočišné produkty a může být účinným způsobem, jak zhubnout, pokud je správně dodržována. Na co si dát ale pozor u tohoto zdravého jídelníčku?

Kdo jsou to vegani?

Vegani, vegetariáni, frutariáni a k tomu ještě různé diety? Kdo se v tom má vyznat? Jednoduše řečeno, vegani jsou ti, kteří ze své stravy a z životního stylu zcela vylučují všechny živočišné produkty, včetně masa, vajec, medu, mléčných výrobků apod. Jejich rozhodnutí je často dáno etickými, ekologickými nebo zdravotními důsledky. Veganství však může být i způsobem redukční diety.

Veganská dieta: Pomůže zhubnout? Na co si dát pozor?

Můžete opravdu zhubnout?

Existuje hned několik důvodů, proč vám může veganská strava pomoci s redukcí váhy. Tím, že do svého jídelníčku 100 % zařadíte rostlinnou stravu, která nezahrnuje maso a mléčné výrobky, snížíte příjem kalorií. Rostlinná strava má totiž obvykle mnohem méně kalorií než strava živočišná. Je také zároveň velmi bohatá na vlákninu, která podporuje pocit sytosti, což vede k tomu, že nemáte tak často hlad a snížíte svůj celkový kalorický příjem. Vegani také konzumují hodně ovoce a zeleniny, luštěniny a další zdravé produkty, čímž snižují riziko obezity a udržují své tělo ve zdravé formě.

Na co si dát pozor?

I když je veganská dieta zdravá a může vám být dobrým pomocníkem při hubnutí, musíte si dávat pozor hned na několik faktorů, abyste předešli nedostatku živin. Myslete především na dostatek bílkovin, které jsou důležité pro udržení svalové hmoty. Rostlinné bílkoviny najdete zejména v luštěninách, tofu, oříškách a semínkách. Esenciální mastné Omega 3 kyseliny z ryb můžete nahradit lněným semínkem, vlašskými ořechy nebo vhodnými doplňky stravy. Nezapomínejte ani na dostatek vitamínů a minerálů, které se jinak běžně vyskytují v živočišné stravě. Veganům často schází vitamín B12 a vitamín D, z minerálů pak zejména vápník a železo. Veganské zdroje je zahrnují zejména v ovesném mléku, tofu a listové zelenině.

Co se tedy smí jíst?

Určení povolených a zakázaných potravin je v případě veganské diety jednoznačné. Ze svého jídelníčku musíte vyškrtnout vše, co je spojené s živočišnými produkty. Pozor si dejte zejména na kupované výrobky, které se na první pohled mohou zdát rostlině, ale při bližším prozkoumání zjistíte, že obsahují například želatinu, která je však původu živočišného. Jaké potraviny jsou tedy pro veganskou dietu vhodné?

  • Ovoce (banány, jablka, melouny, borůvky, jahody, pomeranče, avokádo…)
  • Zelenina (rajčata, saláty, okurka, paprika, ředkvičky, dýně, olivy…)
  • Luštěniny (čočka, hrách, fazole, sójové boby, lupina…)
  • Celozrnné obiloviny (špalda, oves, žito, pšenice, rýže, quinoa…)
  • Ořechy a semínka (vlašské a lískové ořechy, arašídy, mandle, lněné nebo konopné semínko…)
  • Rostlinné alternativy masa (tofu, seitan…)

Ideální veganský talíř se skládá z ½ ovoce a zeleniny, ¼ celozrnné obiloviny a ¼ bílkovin. Z tohoto složení jednoduše připravíte skvělé dietní jídlo.

Veganská dieta: Pomůže zhubnout? Na co si dát pozor?

Čeho se u veganské diety vzdát?

Potraviny zahrnující živočišné produkty musíte u veganské diety zcela vypustit. Mezi ně patří například:

  • Maso, ryby a další mořští živočichové
  • Mléčné výrobky (mléko, jogurty, sýr, máslo…)
  • Vejce a kaviár
  • Med a další produkty včel
  • Složky živočišného produktu (želatina, laktóza, syrovátka, omega 3 mastné kyseliny…)

Rady závěrem

Veganská dieta může být dobrým způsobem, jak shodit přebytečná kila, pokud je ovšem dobře naplánovaná. Je důležité, aby vaše tělo nepřišlo o klíčové živiny, které jsou bohaté na bílkoviny, tuky a cukry. Zároveň si však také ale dávejte pozor na přílišnou konzumaci ovoce, které obsahuje poměrně dost cukrů, které jsou při dietě nežádoucí. Pokud si nejste jistí, zda je vaše veganská dieta dobře naplánovaná, konzultuje ji se svým ošetřujícím lékařem nebo odborníkem na výživu.

Scroll to Top