Veganství a jeho pro a proti: 12 tipů, jak začít

Veganství a jeho pro a proti: 12 tipů, jak začít

Pokud uvažujete o změně jídelníčku, vyloučení masa a omezení živočišných produktů, může být přechod na rostlinnou stravu náročný. Spousta z nás si nedokáže představit, co bude místo masa a mléčných produktů konzumovat a obává se, že nám budou chybět důležité živiny. Podívejte se proto na naše tipy.

Definice vegetariánství

Vegetariánství je vyloučení masa, ryb a mořských plodů, někdy i dalších produktů z porážky zvířat, vnitřních orgánů, kůží, kožních derivátů a živočišných produktů.

Definice veganství

Veganství je způsob života, jehož snahou je co nejvíce vyloučit všechny formy využívání zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení a jinému účelu.

Veganství a jeho pro a proti: 12 tipů, jak začít

1.      Přecházejte pozvolna

Nesnažte se přejít na rostlinnou stravu ze dne na den. Každý z nás má při přechodu k vegetariánství odlišnou startovací pozici. Věnujte si čas, přecházejte postupně a zařazujte pozvolna nové pokrmy a suroviny z říše rostlin.

2.      Zaveďte si dny bez masa

Zařaďte ze začátku den bez masa a postupně počet dní přidávejte. Podle průzkumu je nejlepší pondělí. Pravidelnost pomůže vytvořit systém pro zařazování nových jídel. Pro inspiraci můžete zajít i do vegetariánské či veganské restaurace.

3.      Inspirujte se u jiných

Na internetu i v knihkupectvích najdete mnoho vegetariánských receptů a kuchařek využívajících ve stravě rostliny, které vám pomohou zvýšit podíl vegetariánských či veganských jídel ve vašem jídelníčku. Můžete využít ebooky i YouTube videa, semináře i webináře, veganské weby, blogy i FB skupiny.

4.      Vzdělávejte se v oblasti výživy

Vyhledávejte informace jak sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny živiny. Na ideální talíř patří 5 základních surovin, tedy obiloviny, zelenina či ovoce, luštěniny, semínka a ořechy. Upřednostňujte čerstvé, nezpracované a celozrnné plnohodnotné potraviny. Veganské polotovary a hotová jídla kupujte jen výjimečně.

5.      Seznamte se s těmi, co vás podpoří

Hledejte spřízněné dušeokolí, na vegetariánských a veganských webech, blozích či FB skupinách, kde najdete inspiraci, informaci a nové přátele, kteří vám poradí, co kupovat a vařit, aby byla cesta k rostlinné stravě snazší.

Veganství a jeho pro a proti: 12 tipů, jak začít

6.      Volte maso jako přílohu

Změňte nejprve přístup k masu a živočišným produktům a zařazujte jej jako malou přílohu. Maso nemusí být hlavní částí jídla. Jezte jej jako příležitostné zpestření jídelníčku a bude pro vás snazší maso nahrazovat jinými ingrediencemi. Místo masa a živočišných produktů zvyšte příjem luštěnin, oříšků a semínek.

7.      Mleté maso vyměňte za čočku a houby

Pokud používáte mleté maso do rizota, anebo milujete boloňské špagety či lasagne, oblíbená jídla si upravte. Mleté maso vyměňte za uvařenou čočku nebo jinou luštěninu a nadrobno nakrájené nebo umleté houby. Uvidíte, jak vám bude chutnat.

8.      Zařaďte do stravy dosud nepoznané suroviny

Využijte restované, mražené a sušené houby, pečená i sušená rajčata, poznejte chuť karamelizované cibule, fermentovaných potravin, miso pasty, kvalitní sójové omáčky, namočených či restovaných oříšků a semínek nebo čerstvého či sušeného lahůdkového droždí. Nebojte se při vaření experimentovat.

9.      Vařte veganské verze svých oblíbených jídel

Pátrejte po tom, jak vařit svá oblíbená jídla bez použití masa a živočišných surovin, aby vám nechyběla vaše oblíbená strava. V současné době najdete mnoho receptů na vegetariánské a veganské verze pokrmů. Existuje dost produktů pro chutné pokrmy i bez masa. Maso nahraďte uzeným tempehem, tofu, seitanem a sójou. K mléku a mléčným produktům jsou alternativy z oříšků a obilovin.

10. Plánujte si jídelníčky

Jídelníček a pokrmy plánujte. Nebudete jíst nárazově, sahat k polotovarům, živočišným produktům, nezdravým pokrmům a nebude vám nic chybět. Nakupujte sezónně a lokálně, krájejte si do krabičky ovoce a zeleninu, využívejte lednici i mrazák, o víkendu si uvařte více luštěnin a obilovin a postupně je zpracovávejte.

Veganství a jeho pro a proti: 12 tipů, jak začít

11. Kreativní a jednoduché pokrmy

Jezte očima a dělejte si pestré talíře. Existuje zelenina, ovoce i luštěniny všech barev a díky tomu budete jíst pestře. Klidně si občas dejte celozrnný toast s arašídovým máslem a medem či domácím džemem nebo rostlinný burger.

12. Stáhněte Si Aplikaci

V začátcích přechodu na rostlinnou stravu, vegetariánství a veganství vám pomohou různé aplikace, jako je třeba Dr. Greger’s Daily Dozen, VeGuide od Vegan Society nebo Happy Co, kterou využijete hlavně během cestování.

Veganství a jeho pro a proti: 12 tipů, jak začít

Rizika vegetariánství a veganství

Slabinou vegetariánství a hlavně veganství je nedostatek některých vitamínů, minerálů a dalších látek, zejména z masa, což může způsobit zdravotní problémy.

  • Nedostatek nenasycených mastných kyselin omega-3 zejména z tuku mořských ryb, podstatných například pro správný vývoj mozku dětí
  • Nedostatek jódu, nepostradatelného pro správnou funkci štítné žlázy a k tvorbě hormonu řídícího látkovou výměnu
  • Nedostatek vitaminu B12 a železa pro tvorbu červených krvinek, anemie, únava, srdeční choroby, Alzheimerova nemoc, mrtvice, potíže s páteří
  • Snížená tvorba hormonů, nepravidelnost menstruace, zastavení krvácení, předčasná menopauza
  • Nedostatek vitamínů a minerálů může vyvolat potíže s imunitou, zejména deficit zinku a nedostatek vápníku řídnutí kostí.

Výhody vegetariánství a veganství

Mezi fakta patří, že vegetariánství a veganství má své přednosti i slabiny. Vedou se o tom neustále diskuze. Obzvláště v těhotenství a u dětí se musí jídelníček hlídat.

  • Méně infarktů a kardiovaskulárních potíží díky minimu živočišných tuků
  • Méně potíží s vysokým krevním tlakem a cholesterolem
  • Méně obezity díky střídmějšímu jídelníčku
  • Pozitivní vztah k přírodě, častější procházky a aktivní pohyb
  • Méně rakoviny tlustého střeva a konečníku díky dostatku vlákniny
  • Menší výskyt dalších zhoubných nádorů, většina nekuřáci a abstinenti

Světový den veganství

Světový den veganství slavíme už od 1. listopadu roku 1994 na výročí založení britské Vegan Society, která jako první ustanovila pojem „vegan“ a „veganství“.

Scroll to Top