Závislost na kofeinu – kofein jako droga

kofein jako droga

Pití kávy, energetických nápojů či čaje je pro nás tak samozřejmě, že si většina z nás neuvědomuje, že v těchto nápojích mohou být látky, které způsobují slabší psychickou závislost. Mezi ně se řadí právě kofein, stimulační látka, kterou najdeme například v kávě nebo v čaji (viz obsah kofeinu v potravinách).

Při dlouhodobém pravidelném užívání dojde k tomu, že si tělo na kofein navykne a bez pravidelné dávky ať už ve formě energetického nápoje či šálku kávy není ve správné náladě.

Vědci z Univerzity Johna Hopkinse provedli zajímavý experiment. Skupině deseti narkomanů řekli, že jim bude nitrožilně aplikován kokain, amfetaminy, kofein, placebo a nebo další látky. Drogově závislí ovšem nevěděli, jaká látka je obsažena právě v jejich dávce. Faktem bylo, že narkomani dostali pouze kofein, anebo placebo. Maximální dávka kofeinu byla 300 mg. Výsledky výzkumu byly velice překvapivé. “Po kofeinu, především po nejvyšší dávce, popisovaly pokusné osoby, že pociťují účinky podobné jako po některých drogách: euforii, příjemné pocity, v menší míře nepříjemné. Pozitivní hodnocení vysoko převažovalo. U vysoké dávky se také nejčastěji domnívali, že by mohlo jít o kokain nebo amfetamin. Svůj odhad zdůvodňovali pocity povzbuzení, stimulace; v tomto směru se tedy účinky kofeinu a stimulačních drog částečně překrývají,” popisuje průběh výzkumu I. Krejčí v knize O kávě a čaji. – zdroj ZdraviMagazin.cz

Vedlejší účinky a abstinenční příznaky

Je možné, že kvůli vedlejším účinkům a vlastnostem kofeinu se rozhodnete jeho příjem omezit a snížit denní dávku. V takovém případě můžete očekávat abstinenční příznaky, takže můžete mít potíže se spánkem, mít horší náladu a problémy s koncentrací.

Neplatí to přesně vždy, každý člověk je na tuto látku jinak citlivý. Platí ovšem to, že čím více kofeinu jste pili, tím větší příznaky můžete očekávat.

Příznaky začínají většinou během 12 až 18 hodin po užití kofeinu a mohou trvat jednou tak dlouhou dobu. Během 2 dnů by však měli nejhorší abstinenční příznaky odeznít.

Jak snížít příznaky z nedostatku kofeinu?

Nejsnazší cestou, jak se zbavit abstinenčních příznaků je vypít kávu nebo do sebe jiným způsobem dostat kofein. To je však řešení jen pro ty, kteří nemají v úmyslu s užíváním tohoto stimulantu přestat.

čemu se vyhnout:

  • kávě
  • zelenému a černému čaji
  • energetickým nápojům
  • tyčinkám s přídavkem kofeinu (např. Semtex)

Bezkofeinové řešení pro ty, kteří se chtějí zbavit příznaků, je například cvičení a posilování. Když si půjdete zaběhat, začne se kofein rychleji odbourávat. Podobně to funguje také s jídlem, které na sebe přebytečný kofein naváže a tělo ho pak rychleji zpracuje.

Scroll to Top