V letním horku si často dáváme salát. Jde o super jídlo, které obsahuje vitamíny a minerály. Máme pro vás pár receptů, jak si pokaždé vytvořit salát jinak.
1. Pikantní letní salát
Ingredience
- 4 rajčata
- 1 salátová okurka
- 2 papriky
- 4 cibulky s natí
- 2 špetky soli
- 1 lžíce olivového oleje
- 1 drobně nasekaná a rozetřená feferonka
- drobně nasekaná hrst bazalky
Postup
Všechnu zeleninu nakrájíme nadrobno. Bazalku jemně posekáme na drobno. Smícháme vše v míse, přidáme sůl, olivový olej a lehce směs promícháme. Na závěr smísíme s nasekanou a rozetřenou feferonkou, můžete dát jen kousek, podle pálivosti. Na 20 minut dáme do lednice a můžeme salát podávat. Rozdělte jej do malých misek a podávejte jako přílohu k hlavnímu jídlu. Ve velkých vedrech jej podávejte jen s celozrnným pečivem jako zdravý oběd nebo večeři.
2. Zelený salát s podmáslím
Ingredience
- 100 g polníčku nebo rukoly
- 1 ledový salát
- 1 stroužek česneku
- 100 ml podmáslí
- 2 lžíce majonézy
- sůl
Postup
V misce smícháme česnek, podmáslí a majonézu a jemně osolíme. Naaranžujeme ledový salát rozkrájený na měsíčky a polníček na talíř, zakápneme ho dresinkem a podáváme. Můžeme nechat vychladit chvilku v lednici.
3. Kedlubnový salát
Ingredience
- 4 kedlubny
- 1 kelímek bílého jogurtu
- šťáva z čerstvého citronu
- sůl a pepř
Postup
Kedlubny nastrouháme a v hrnku si smícháme jogurt s citrónovou šťávou. Osolíme a opepříme. Vidličkou smícháme obsah hrníčku a nakonec jej přelijeme přes kedlubny.
4. Italský salát s Mozzarelou
Ingredience
- 1 ledový salát
- 1 balení cherry rajčat
- 125 gramů sýru Mozzarela
- špetka bazalky
- 1 lžíce olivového oleje
Postup
Ledový salát natrháme na menší kousky, cherry rajčátka rozkrájíme na poloviny a naskládáme je na ledový salát. Mozzarelu nakrájíme na malé kostičky a naskládáme na salát a rajčata. Nakonec salát posypeme sekanou bazalkou a zakapeme olivovým olejem. Nesolíme, protože sýr je dost slaný. Nechte 20 minut proležet v lednici a pak podávejte.
5. Salát s dresinkem
Ingredience
- směs listových salátů
- ¼ šálku bílého vinného octa
- 2 lžičky dijonské hořčice
- 1 lžíce posekané šalotky
- ¾ šálku panenského olivového oleje
- sůl a pepř
V malé misce smícháme ocet, hořčici a velmi jemně nakrájenou šalotku. Pak velice pomalu přiléváme olej a šleháme, až se vše spojí v jemnou a vláčnou emulzi. Osolíme a opepříme. Pak dáme vychladit do lednice, kde nám vydrží dresink i týden. Dresink nalijeme na směs listových salátů a podáváme.
Víte že hlávkový salát…
I obyčejný hlávkový salát je bohatý na vitaminy i minerály. Obsahuje vodu, bílkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu a cukry. Z živin a minerálů hlavně vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, thiamin, riboflavin, niacin a folát, z vitaminů hlavně B6, C, A, E a vitamin K.
Salát, známý jako Lactuca sativa, byl před tisícem let pěstován v Egyptě. Semena se používali k tvorbě oleje a zpracovávali se i listy této zeleniny. Tehdy měla kulturní a náboženský význam. Byla považována za posvátnou. Později tuto plodinu pěstovali Řekové a Římané. Usušený salát sloužil pro vyvolání spánku, sedativum i jako nosní kapky.
Ochrana mozkových buněk – neuronů
Neurony jsou mozkové buňky, které vytvářejí fyzická spojení tvořící paměť. Odumření neuronů v přípojkách nebo obvodech může způsobit ztrátu paměti. V extrémních případech dojde k nástupu vážných onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.
Pro snížení hladiny cholesterolu
Hlávkový salát přispívá ke snižování hladiny cholesterolu, který vede ke kardiovaskulárním chorobám. Vysoké hladiny LDL neboli škodlivého cholesterolu mohou způsobit infarkt a mrtvici.
Příznivé ovlivnění spánku
Tato, ale i jiná listová zelenina patří k induktorům spánku. Salát obsahuje tlumící látku, která má sedativní účinky, takže staří Egypťané, Řekové i Římané měli pravdu. Při pravidelné konzumaci dojde ke snížení srdeční frekvence a komorové kontrakce. Látka zároveň blokuje procesy excitačního signálu svalových a nervových tkání.