Eliptický trenažér: Zhubnete, nebo jen vysypete peněženku?

Eliptický trenažér: Zhubnete, nebo jen vysypete peněženku?

Ve fitness centrech jsou v poslední době součástí vybavení eliptické trenažéry. Někteří z nás je mají i doma, kde však často zůstávají opuštěné. Jaký vliv mají eliptické trenažéry na hubnutí?

Eliptický stroj, eliptický trenažér, eliptical neboli crossový trenažér je součást cvičebního zařízení určeného pro běh, chůzi nebo šlapání na kole bez tlaku na klouby. Funguje na horní i dolní část těla a je formou bezpečného cvičení. Ale jsou tyto stroje vůbec nějak účinné na fyzičku a hubnutí?

Co je eliptický trenažér

Eliptický trenažér, crossový trenažér nebo crosstrainer je oblíbený fitness stroj pro cvičení ve fitku i doma. Nohy jsou při něm usazeny na lyžinách s pedály, při cvičení na trenažéru se pohybují po elipsovité dráze a zároveň pomocí madel posilují i paže. Cvičení na eliptickém trenažéru může nahradit běžecký trenažér, rotoped a stepper a je mnohem šetrnější ke kloubům.

 Základní dělení eliptických trenažérů

  • elipticaly s manuálněovládanou zátěží – obvykle kolečkem na krku stroje
  • elipticaly elektronicky ovládané – počítačem řízené ergometry

 Dělení podle eliptických trenažérů podle typu brzdného systému

  • magnetický– přiblížení magnetu k setrvačníku – zátěžové kolo, má tichý chod
  • indukční– neobsahují pohyblivé části, princip zvyšování indukce v cívce
  • čelisťový– mechanismus je využívaný spíše u cyklotrenažerů
  • páskový– jednodušší, s trochu hlučnějším a nevyrovnaným chodem

Eliptický trenažér: Zhubnete, nebo jen vysypete peněženku?

Výhody eliptických trenažérů

Každá forma cvičení určená k minimalizaci rizika možného zranění je skvělá. Eliptické stroje podle odborníků navíc pomáhají odvrátit nástup osteoporózy. Eliptické trenažéry jsou kardio stroje na procvičení celého těla. Kardio cvičení se může promítnout do spalování vyššího počtu kalorií. Při cvičení na těchto trenažérech můžete v klidu poslouchat hudbu, sledovat video nebo televizi.

Nevýhody eliptických trenažérů

Mnoha lidem mohou tyto eliptické trenažéry připadat tak trochu nudné. Pohyb na nich je dost fádní a poněkud monotónní, i když u nich lze zvýšit zátěž nebo rychlost. Tyto stroje do jisté míry nestačí nadšencům, co usilují o intenzivnější cvičení. Nemají pocit, že podali výkon a po cvičení na stroji nejsou unavení.

Jaké svaly lze procvičit na eliptických strojích

Při kardio cvičení celého těla využívají eliptické trenažéry širokou škálu svalů v horní i dolní části těla. Pokud je cvičení provedeno správným způsobem a zapojíte pohyby dolní a horní části těla společně, eliptický stroj pracuje s gluteálními svaly, kvadricepsy, hamstringy, lýtkovými svaly, adduktory, abduktory, hrudními svaly, zádovými svaly, bicepsy a tricepsy. To je velkou výhodou trenažérů.

Eliptický trenažér: Zhubnete, nebo jen vysypete peněženku?

Eliptické trenažéry jako forma cvičení pro hubnutí

Bolest kloubů se běžně objevuje při běhání venku, kruhových trénincích i velké zátěži ve fitness. Eliptické trenažéry jsou bezpečnou formou kardio cvičení. Eliptické systémy jsou šetrné ke kloubům a lze na nich spálit spoustu kalorií. Při cvičení se střední intenzitou spálíte asi 450 kalorií za pouhou půlhodinu.

Za jak dlouho se dostaví výsledky

Žádné jiné nové cvičení nezmění během tak krátké doby vaši postavu. Eliptický trenažér představuje jemný a šetrný trénink, proto nelze očekávat okamžité výsledky. Na ty si musíte chvilku počkat. Viditelné výsledky šetrného cvičení na crossových či eliptických trenažérech se obvykle dostaví za 6 až 8 týdnů. Cvičení má pozitivní vliv na krevní tlakkrevní oběh a zvyšuje vitální kapacitu plic.

Proč zvolit cvičení na eliptických trenažérech

Pokud máte bolesti nebo poranění kloubů, cvičení na eliptických trenažérech vám určitě prospěje. Pokud chcete zhubnout a postavu i váhu si také udržet, cvičení na takovém stroji je rozhodně dobrou volbou. Hubnutí bude postupné, za to se vám stihnou zpevnit svaly a zlepšit fyzička. Jestliže zrovna nejste fandou do cvičení ve fitness, můžete si snadno eliptický stroj pořídit i domů. Jen na něm musíte opravdu cvičit a nesmí vám na něj jen sedat prach. I v soukromí je třeba cvičit pravidelně.

Scroll to Top