Detoxikace jater: Jak si poradit s očistou jater?

Detoxikace jater: Jak si poradit s očistou jater?

Na detoxikaci a regeneraci jater můžete využít více postupů. Játra lze účinně očistit nejen na jaře, ale i na podzim nebo v zimě. Pokud vás znepokojili výsledky z urologie, máte horší jaterní testy a GGT hodnoty, ztučnělá játra nebo jiné onemocnění jater, zkuste detox jater a budete se cítit lépe.

Proč detoxikovat játra

Játra ovlivňují metabolismus a čistí tělo. Proto jim alespoň 1x ročně preventivně dopřejte očistnou kúru. Pokud nefungují správně, oslabuje se imunita a časem vzniká řada nemocí. Když se toxiny v játrech nahromadí, pocítíme únavu, četnější nemocnost, potíže s pokožkou, problémy s trávením, tmavá moč, světlá stolice, nadýmání a nafouklé břicho. Dále pak nespavost, nejčastěji mezi 23. a 3. hodinou ranní, kdy játra nejvíce pracují, návaly tepla a zimy nebo zežloutnutí očního bělma.

Proč jsou játra důležitá

Játra řídí metabolické procesy, štěpí sacharidy, bílkoviny a tuky na lépe využitelné. Toxiny ve stravě rozloží na látky rozpustné ve vodě či v tucích a vyloučí z těla. Eliminují škodliviny z vnějšího prostředí. Vytvářejí hormony regulující hospodaření s vodou a solí, regulují hladinu krevního cukru i krevních tuků a vylučují škodlivý cholesterol. Jsou zásobárnou důležitých látek, hlavně železa či glykogenu, který zdrojem rychlé energie a vitamínů A, B12, D a K. Udržují stabilitu vnitřního prostředí v těle.

Detoxikace jater: Jak si poradit s očistou jater?

Co játrům nejvíc škodí

Pozor na nevhodné stravovacími návyky. Omezte tučné, smažené a hodně solené i sladké pokrmy, pečená jídla, uzeniny a tučné mléčné výrobky. Vynechejte polotovary, instantní pokrmy a potraviny s obsahem lepku. Játrům škodí i nedostatečný pitný režim. Pijte hlavně čistou neperlivou vodu, neslazené minerálky a kvalitní ředěné čerstvé zeleninové šťávy. Omezte konzumaci léků, zejména antibiotika, kávu a tekutiny s kofeinem, cigarety a alkohol, způsobující záněty jater a cirhózu.

Detoxikace jater zdravým jídelníčkem

Zdravý jídelníček je prevencí před onemocněním jater. Zahrňte do stravy dostatek antioxidantů a zdravých omega-3 tuků, zejména olivový a rybí olej, semínka a ořechy. Ze zeleniny se zaměřte na tu sezónní domácí, hlavně listovou, kořenovou a košťálovou, zelí, cibuli, česnek, pórek, chřest, artyčoky a řepu. Z ovoce se zaměřte na bobulovité a místní sezónní ovoce a citrusové plody. Pijte čistou neperlivou vodu, ředěné čerstvé zeleninové a ovocné šťávy.

Detoxikační kúry

Obecně se doporučuje jarní detox, ale podstoupit ji lze kdykoliv, třeba detox po Vánocích. Asi 14 dnů předem přestaňte jíst tučná a smažená jídla, uzeniny, tučné mléčné výrobky, polotovary, konzervované potraviny, alkohol, kávu i černý čaj. Do stravy přidejte více vlákniny. Asi 5 dnů před detoxem snižte i příjem zdravých tuků, tedy semínka, ořechy a rostlinné oleje a pijte zeleninové a ovocné šťávy. Během očistné kúry se popíjí oleje či solné roztoky, nejčastěji Glauberova hořká sůl.

Detoxikace jater: Jak si poradit s očistou jater?

Jaterní detoxikační kúra s olivovým olejem a čerstvou citronovou šťávou

Po přípravě organismu 2 dny pijte jen ředěné zeleninové a ovocné šťávy, u ovoce si dejte pozor na obsah cukru. V den detoxikace snídejte a obědvejte zeleninovou šťávu a celozrnný chléb. Odpoledne odpočívejte, ležte na pravém boku a nahřívejte si pravé podžebří, kde často bolí játra.

7 hodin večer si připravte 300 ml olivového oleje a 300 ml čerstvé citronové šťávy, ležte na pravém boku a hodinu po doušcích popíjejte střídavě 2 hlty oleje a 2 hlty šťávy. V noci se vyloučí usazeniny z jater, žlučníku a žlučových cest, což vám může způsobit průjem. Ráno vypijte 200 ml kyselky a za 2 hodiny si dejte snídani. Další 2 dny znovu pijte jen ředěné zeleninové a ovocné šťávy.

Detoxikace jater: Jak si poradit s očistou jater?

Jaterní detoxikační kúra s Glauberovou hořkou solí pro očistu žlučníku a žlučových cest

Pro dobré trávení odstraňte žlučové kameny. Ty tlačí na játra, ta produkují méně žluči a hůře vylučují cholesterol. V den očisty pijte do 14 hodin jen zeleninové a ovocné šťávy. Na 4 dávky dejte 4 lžíce Glauberovy hořké soli do 3 hrnků vody. Na 1 dávku vypijte ¾ hrnku. První hrnek v 6 hodin večer, další v 8 hodin, v 10 hodin vypijte půl hrnku grepové šťávy s olivovým olejem a běžte spát.

Ráno nejdříve v 6 hodin vypijte třetí hrnek a za 2 hodiny poslední hrnek. Za další 2 hodiny můžete začít pít zeleninové a ovocné šťávy a jíst lehká jídla. Hořká sůl a detoxikace pomocí šťáv způsobí, že budete mít průjem a ve stolici různě velké zelené žlučové kameny, ale zmizí potíže a bolest jater.

Detoxikace jater: Jak si poradit s očistou jater?

Doplňky stravy a bylinky

Z doplňků stravy a bylinek doporučujeme ostropestřec mariánský, viz. regenerace jater / ostropestřec, smetánku lékařskou, medvědí česnek, rozmarýn, kurkuma, jetel červený, kopřivu a chlorellu. Zkusit můžete i chitosan na blokování tuků.

Scroll to Top